Португалия се подигра с Босна и е на Евро 2012

Португалия заслужено ликува след убедителния успех над Босна и Херцеговина Снимка: Getty Images
Португалия заслужено ликува след убедителния успех над Босна и Херцеговина

Отборът на Португалия нямаше никаква милост спрямо Босна и Херцеговина във втория мач от баражите за класиране на Евро 2012 и буквално го размаза с 6:2 на пълния стадион "Луж" в Лисабон.

Така след нулевото равенство преди няколко дни в Зеница иберийците заслужено ще се подвизават по терените на Полша и Украйна идното лято.

Въпреки разгромния резултат босненците поддържаха интригата до последните двайсетина минути на мача.

Голеадата в португалската столица стартира още в 8-ата минута с феноменално изпълнение на пряк свободен удар на Кристиано Роналдо от над 25 метра.

Още по-зрелищно и красиво бе попадението на Луиш Нани 16 минути по-късно.

Играчът на Манчестър Юнайтед пое топката на около 30 метра от голлинията на босненската врата и отправи страховит шут, който се заби под гредата.

Малко преди почивката Фабио Коентрао игра необмислено с ръка в собственото си наказателно поле, а Мисимович би хладнокръвно от бялата точка.

В 53-ата отново Роналдо възпламени трибуните с втория си гол в двубоя. Минута по-късно Сенад Лулич бе изгонен за втори жълт картон и всичко изглеждаше ясно.

В 65-ата обаче Емир Спахич от Босна вкара отблизо и върна напрежението сред домакинските фенове.

То обаче скоропостижно отлетя и два гола на Елдер Пощига и един на Мигел Велозо дадоха начало на празненствата в Португалия.

Не по-малко ще празнуват в Хърватия, Ейре и Чехия, където още в петък бяха отворили бутилките с шампанско.

Очаквано обаче и трите тима не бяха така убедителни в реваншите, както преди няколко дни.

Хърватия завърши 0:0 с Турция на "Максимир" в Загреб, а Ейре също стигна само до равен, но 1:1 срещу Естония в Дъблин. Чехите пък записаха втори успех над Черна гора, този път с 1:0 в Подгорица с късен гол на Ирачек.

Жребият за финалите на Европейското първенство ще се тегли на 2 декември в Националния дворец на културата и изкуствата "Украйна" в Киев.