Франция, Дания, Русия, Швеция и Гърция спечелиха визи за Евро 2012

12 от 16-те участници на Евро 2012 са вече известни

Още пет отбора подпечатаха визи за Европейското първенство в Полша и Украйна през 2012 г. след последните мачове от десетте квалификационни групи.

Франция, Дания, Русия, Швеция и Гърция се присъединиха към вече класиралите се за финалите догодина Испания, Германия, Холандия, Италия и Англия.

"Петлите" бяха на броени минути от своеобразно повторение на най-големия си кошмар в своята футболна история, а именно загубата от България през 1993 г. на "Парк де Пренс".

Те приеха силния тим на Босна и Херцеговина на "Стад де Франс" в пряк двубой за първото място в група "D", като дори точка ги пращаше на еврофиналите другото лято.

В 40-ата минута обаче голямата звезда на гостите Един Джеко попари трибуните с фантастичен фалцов изстрел извън наказателното поле. Те бяха сковани до 78-ата минута, когато Самир Насри бе повален в пеналта и сам изпълни безупречно отсъдената дузпа.

В също пряк сблъсък за лидерското място, но в група "H" се срещнаха Дания и Португалия.

"Червеният динамит" бе взривен на два пъти във вратата на иберийците чрез Крон-Дели и Бендтнер, а Кристиано Роналдо успя само да вкара почетен гол секунди преди края.

Страхотни драми преживяха феновете на Гърция и Швеция. "Елините" бяха на път да загубят първата си позиция в група "F", като до 79-ата минута отстъпваха с 0:1 като гости на Грузия.

Попадения на Фотакис и Харистеас обаче пратиха гърците в Полша и Украйна за сметка на Хърватия.

"Тре Крунур" пък имаше тежката задача да постигне пълен успех над перфектния до момента тим на Холандия при домакинството си в група "E".

Само победа класираше шведите на финалите като най-силен втори отбор от всички квалификационни групи.

Ким Калстрьом откри за скандинавците в 14-ата минута, но девет по-късно Хунтелаар възстанови статуквото. Ужасът за домакините бе пълен в 50-ата минута, когато Дирк Каут изведе "лалетата" напред.

Швеция обаче показа завиден характер и в следващите три минути направи пълен обрат чрез Себастиан Ларсон от дузпа и Ола Тойвонен, за да ликуват заслужено след последния съдийски сигнал.

Турция и Чехия очаквано се класираха за баражите, след като постигнаха победи над Азербайджан и Литва съответно в първа и последна група, докато по същото време основните им съперници Белгия и Шотландия се мъчеха като гости на двата най-силни отбора на Стария континент и единствени завършили с пълен актив от точки Германия и Испания.

В истински кошмар се превърна гостуването на Сърбия в Словения. Западните ни съседи гонеха единствено трите точки, за да успеят да изместят Естония от 2-ото място на група "C".

Куриозен параболичен гол на Вършич в края на първото полувреме обаче смрази сърбите. Те имаха възможност да се съвземат след почивката, когато получиха дузпа.

Капитанът Неманя Видич обаче подходи изключително несериозно, би слабо в ъгъла, където се хвърли стражът на домакините и с това съвсем отчая своите сънародници, с които ще гледа Евро 2012 по телевизията.

В група "B" Русия завърши като победител след 6:0 над Андора в последния си мач, а Ейре ще играе плейофи след нервно 2:1 с бойкия състав на Армения.

Жребият за баражите ще бъде теглен този четвъртък, а самите двубои ще се изиграят на 11, 12 и 15 ноември. За Европейското първенство догодина се класират победителите от четирите двойки.

Отборите, които се класираха за Евро 2012

Испания, Германия, Холандия, Италия, Англия, Русия, Швеция, Гърция, Дания, Франция, както и домакините от Полша и Украйна