Фаворитите не сгрешиха по пътя си към Евро 2012

Фаулът на Резек срещу Иниеста в наказателното поле се оказа фатален за чехите Снимка: Getty Images
Фаулът на Резек срещу Иниеста в наказателното поле се оказа фатален за чехите
Тиаго Мота приема поздравления от съотборниците си, след като е разпечатил вратата на Словения Снимка: Getty Images

Големите футболни нации не допуснаха изненади в своите срещи, като постигнаха победи по пътя им към финалите в Полша и Украйна догодина.

Европейският и световен шампион Испания се наложи трудно с 2:1 като домакин на Чехия в евроквалификация от група "I", въпреки че дълго време губеше с 0:1.

Картината в този мач бе до болка позната - иберийците атакуват, съперниците се бранят, както могат.

Въпреки това чехите успяха да открият резултата след малко по-малко от половин час игра благодарение на Ярослав Плашил, който от над 30 метра изненада Касияс, пращайки топката в левия му стълб, а оттам и в мрежата.

Неспирните атаки на "Ла Фурия" дадоха резултат в 69-ата минута. Тогава Давид Вия пое една топка пред наказателното поле отдясно, заходи към центъра и я изпрати в долния ляв ъгъл на Чех.

Четири по-късно Иниеста бе спънат от Ян Резек в наказателното поле в близост до аутлинията и съдията посочи бялата точка. Оттам Вия не допусна изненада и с прецизен удар донесе успеха за своите.

Двете попадения на нападателя на Барселона бяха под номер 45 и 46, като с тях подобри рекорда по отбелязани голове за Испания на живата легенда на Реал Раул. Настоящият играч на Шалке 04 остава втори в тази престижна класация с 44 точни попадения.

Така Испания дръпна на 6 точки пред Чехия във временното класиране и е с пълен актив от 12 след четири изиграни мача.

С пълен актив продължават да бъдат и тимовете на Холандия и Италия, които вече спокойно могат да мислят за шампионата на Стария континент през 2012.

"Лалетата" нямаха никакви проблеми при визитата си в Будапеща и разгромиха втория в група "E" Унгария с 4:0.

Ван дер Ваарт откри още в 8-ата минута, след като бе изведен сам срещу вратаря и стреля в далечния ъгъл.

Ибрахим Афелай покачи малко преди почивката с мощен шут в наказателното поле, а Каут и Ван Перси отбелязаха идентични попадения на празна врата.

"Скуадра адзура" също спечели като гост в своеобразното дерби на група "C", надделявайки с 1:0 над Словения. Попадението бе дело на Тиаго Мота в 73-ата минута.

В същата група Сърбия обърна Северна Ирландия с 2:1 на празния стадион на Цървена звезда в Белград.

Единствено агитка от Албиона можеше да наблюдава срещата заради наказанието, което бе наложено на сърбите за изстъпленията в края на миналата година в Италия.

Макаули с глава откри за северноирландците в края на първото полувреме, но Пантелич и Тошич след почивката върнаха западните ни съседи в битката за второто място.

Франция пък би на ходом пълния аутсайдер Люксембург с 2:0 като гост и също продължава да бъде лидер в класирането на група "D", отдалечавайки се на четири точки от изненадващия си преследвач Беларус.

Филип Мексес с глава през първата и Йоан Гуркюф с изстрел от петнайсетина метра през втората част бяха точни за "петлите".

В мач от група "А" Белгия измъкна трите точки от Австрия насред Виена, побеждавайки с 2:0. И двата гола вкара Витсел в началото на двете полувремена.

Така "червените дяволи" изместиха австрийците от второто място, изравнявайки се по точки с тях.

Белгийците обаче имат предимство в преките двубои, а оттам и в битката за място на баражите след рядко срещаното 4:4 в двубоя в Брюксел миналата година.