Серина спечели Уимбълдън и се изравни с Щефи Граф

Серина Уилямс изравни рекорда на Щефи Граф от 22 титли на турнири от Големия шлем.

Серина Уилямс изравни рекорда на Щефи Граф от 22 титли на турнири от Големия шлем, побеждавайки Анджелик Кербер на финала на Уимбълдън със 7-5 6-3. Световната №1 имаше предимство в преките двубои (5-2), но и горчив опит от финала на Australian Open по-рано през годината.

Този път Уилямс показа много по-различна и солидна игра и затова заслужено грабна трофея. Опонентката й пък не успя да се превърне в едва осмата тенисистка, победила и двете сестри в турнир от Големия шлем.

Серина започна обещаващо, записвайки бърз сервис гейм, реализирайки геймбола си със своя ас №62 от началото на турнира. Американката се движеше бързо по корта и достигна до първия си брейкбол още във втория гейм.

Германката обаче неутрализира опасността и взе предимство с прекрасен бекхенд уинър, направи обаче двойна грешка, а после спаси нова точка за пробив. Серина обаче дръпна спусъка от ретур при следващия дюс и отново достигна до шанс за пробив, но пак не успя. Накрая Кербер се мобилизира и изравни – 1-1.

Световната №1 беше разнообразна от самото начало, не се притесняваше при всяка възможност да навлиза навътре в корта, а на няколко пъти отигра и ефектни стоп волета. Залагаше на най-силното си оръжие, бомбандирайки Кербер от сервис и така лесно взимаше подаванията си.

Германската тенисистка обаче демонстрираше страшно интелигентен тениси и лесно се нагаждаше към опонентката си – 3-3. В седмия гейм дойде най-дългото разиграване до този момент, състоящо се от 21 удара. При 30-15 обаче Уилямс достигна до два геймбола след воле уинър, но Кербер не се пречуби докара гейма до дюс.

Тогава Серина взе предимство, записвайки шестнадесетия си уинър в мача, а после и подаването си – 4-3. При резултат 6-5 гейма в полза на американската тенисистка тя достигна до две точки за пробив. Пропиля първата, когато не разчете правилно ситуацията и опита дроп шот, но показа железни нерви в следващото разиграване и осъществи пробив, който имаше цената на сет. Така Уилямс вече беше изминала половината път към изравняването на рекорда на Щефи Граф.

През първата част тя спечели 88% от точките на първи сервис, но пък беше направила 14 непредизвикани грешки, никоя от тях обаче не доведе до възможност за Кербер да пробие. След почивката световната №1 продължи да печели предимство при разиграванията на свой сервис, вкарвайки убийствени начални удари, които пращаха германката много зад основната линия.

Поставената под №4 в основната схема на турнира за първи път достигна до точка за пробив в седмия гейм, но той бързо беше неутрализиран с ас на Уилямс, която после взе предимство и принуди германската тенисистка да сгреши – 4-3.

Кербер продължи да се бори, но цялото напрежение беше на нейните рамене, тъй като Серина я бе притиснала до стената. След час и 20 минути игра американската тенисистка гледаше право в очите на историята, след като проби в осмия гейм и поведе 5-3. Всичко приключи с бърз сервис гейм на нула.