Григор бе на крачка от велик обрат, но се срина в края

Григор Димитров загуби титанична битка, продължила почти четири часа и половина, и отпадна от Australian Open 2020 още във втори кръг след 4-6 6-7(6) 6-3 7-6(3) 6-7 (10-3).

Българинът успя да се върне от 0-2 сета и дори сервира за мача при 5-4 в петия сет, но допусна пробив, след което загуби и тайбрека.

Двубоят започна равностойно, а в шестия гейм Григор се добра до първите възможности за пробив, но пропиля два брейкбола и американецът изравни за 3:3. Развръзката в сета настъпи в деветия, в който Димитров сервира изключително слабо и позволи да бъде пробит на нула. Псхикологическото предимство бе на страната на Пол, който затвори сета с безпроблемно подаване, в което даде само точка на родния ас.

След близо 100 минути игра, ситуацията на Григор се усложни. Вторият сет премина без пробиви, за да се стигне до тайбрек. Всичко започна по перфектен начин за Димитров, който с два минибрейка дръпна с 4:0 в дългия гейм, но в крайна сметка не успя да се пребори за него и отстъпи с 6:8.

В третия сет българинът най-после наложи преимуществото си. Двамата си размениха пробиви на старта, а след това Григор тотално доминираше. Българинът взе още две подавания на съперника и намали изоставането си в сетовете на 1:2, взимайки частта с 6:3.

Облаците над Димитров се сгъстиха в деветия гейм на четвъртата част, в който изостана с 0:30 на свое подаване. В последвалата точка не успя да пласира първи сервис, но я взе за 15:30. Отново след разиграване на втори сервис българинът изравни резултата. Геймът стигна до дюс, а Гришо заби бекхенд в мрежата, давайки скрит мачбол на американеца. Българинът се разходи още два пъти по ръба на бръснача, но удържа маратонския гейм за 5:4 в своя полза. При 6:5 Григор имаше шанс отново да пробие Пол и да вземе сета, но не успя, което доведе до тайбрек, където първата ни ракета все пак стигна до успеха със 7:3.

Двамата взеха лесно подаванията си в началото на решителния сет, а Григор можеше да поведе с пробив в третия гейм, но пропусна два брейк бола. При 2:2 имаше цели три точки за пробив и след аут от форхенд при третия Пол изгуби подаването си. Затвърждаването на пробива започна с неубедително излизане на мрежата и въпреки че успя да запише един ас, след форхенд в аут Пол изравни за 3:3. Българинът направи нов пробив в така важния седми гейм, след което взе подаването си на 15 и бе само на гейм от историческата победа.

В деветия гейм Димитров стигна до равенство от 0-40, но не успя да запише нов пробив, с който да затвори мача. В най-важния момент обаче Григор допусна рибрейк. Българинът поведе с 30-0, но с мощни удари от основната линия Пол спечели четири последователни точки и изравни геймовете на по пет. Изведнъж, нещата се обърнаха, американецът спечели подаването си, с което и трети пореден гейм и така той беше на само един от спечелването на мача. Григор все пак спечели подаването си и изравни за 6:6, въпреки че имаше затруднения в гейма, в който поведе с 40:0 и пропусна два брейк бола.

Тайбрекът започна с минипробив за американеца, но Григор успя да изравни за 2:2. Пол стигна до нов минипроив за 4:3, след което спечели нови две точки, за да поведе с 6:3. След това българинът загуби и двете си подавания след изключителна игра и себерадаване на Пол. Американецът стигна до шест мач бола при 9:3 и още при първата си възможност спечели мача след почти четири часа и половина игра.