Този велик, този неповторим Рафа Надал! 21-вата е факт след обрат от 0:2 и 5.5 часа битка

След два сета във финала на Australian Open ситуацията на Рафаел Надал срещу Даниил Медведев изглеждаше безнадеждна. По-младият с 10 години руснак водеше с 2:0, а Матадора много рядко бе обръщал мачове от такова изоставане - само три пъти преди в цялата си кариера. Но Рафа се вдигна на щурм и след пет часа и половина битка се поздрави с успех 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5.

Така Надал излезе еднолично на върха по спечелени титли от Големия шлем. 21-вата вече е във витрината му. Новак Джокович и Роджър Федерер имат по 20.

Началото бе трудно за испанеца. Медведев играеше по-освободено, а Надал го улесняваше с нетипични за него грешки и слабости. В няколко тънки момента и късметът изневери на Матадора.

Рафа започна мача колебливо, особено в своите сервис геймове. Той загуби две поредни свои подавания за 2:3 и 2:5, след което Медведев комфортно затвори първия сет.

Във втория Матадора имаше перфектна възможност да обърне хода на финала. Надал най-после проби съперника за 3:1 и затвърди.

В седмия гейм Медведев навакса изоставането си, но последва нов брейк за 5:3 за Рафа и застана на линията да сервира за изравняването на сетовете. Нервите му обаче не издържаха и след маратонски гейм, в който пропусна сетбол, бе пробит отново. Стигна се до тайбрек, в който Надал на два пъти повеждаше с минипробив, но от 5:3 в своя полза повече не спечели точка в дългия гейм.

И оттук започна обратът.

Рафа успя да удържи гейма си от 0:40 в шестия гейм на третия сет за 3:3, а малко по-късно проби за 5:4 и върна един сет с гейм на нула. Но все още победата изглеждаше мираж.

На старта на четвъртата част двамата взеха откриващите си подавания, след което последваха три поредни пробива, два от които на сметката на Надал. Матадора не изпусна преднината си и изравни.

В решителния сет Рафа проби за 3:2, след което отрази три възможности за моментален рибрейк.

Матадора се съсредоточи изцяло върху своите подавания. За 5:3 взе гейма си на 30, а малко по-късно застана на линията да сервира за мача. Поведе с 30:0 и бе на две точки от триумфа, но загуби следващите четири, като направи и двойна грешка.

Това обаче не го пречупи. Веднага след това проби отново за 6:5 и този път Рафа беше непоколебим на свой сервис, слагайки край на драмата.