Радост! Първи медал за България от Олимпиадата в Токио

Радост! Първи медал за България от Олимпиадата в Токио Снимка: Getty Images

Във втория ден от Олимпиадата в Токио България спечели първия си медал - сребро на Антоанета Костадинова на 10 м въздушен пистолет.

35-годишната българка преодоля квалификациите с шести резултат, а във финала водеше до последния изстрел, но беше изпреварена от рускинята Виталина Бацарашкина, която постави и нов олимпийски рекорд с общ сбор от 240,3 точки.

Костадинова остана на 0,9 точки от златния медал, а трета се нареди китайката Рансин Дзян с 218,0 точки.

За Антоанета Костадинова това е първи медал в третото й участие на олимпийски игри. Родената в Търговище състезателка има осмо място от Игрите в Рио 2016 година и девето от Лондон 2012-а.

"Много съм щастлива. Трудно мога да опиша всичко, което чувствам - каза сребърната медалистка Костадинова. - В последния час след финала само плача. Изревах си сълзите сигурно за една седмица напред, от емоция, от вълнение. Боже, не мога да повярвам, че го взех този медал. Обаче си мой.

Не ми трепна ръката, по-скоро мозъчните клетки отидоха на друго място. Виждах се на стълбичката, може би. Доволна съм от медала. След като успях да издържа до този последен изстрел, а това беше целта - да направя тези 24 изстрела.

Явно Господ ми е отредил този медал за днес, така че аз съм повече от доволна. Първо емоцията ми започна оттам, че все пак се класирах за този финал, защото обикновено на пневматиката поне при мен това е пречката. След това самият финал не е проблем. Тренираме ги много финалите, получават ми се. Радвам се, че днес беше денят, в който Господ каза: "ОК, има един и за теб."

За съжаление, другата ни представителка в дисциплината - Мария Гроздева, не успя да се класира за финала. Двукратната олимпийска шампионка зае 43-то място, а след надпреварата потвърди официално, че след Игрите в Токио ще сложи край на славната си кариера.

Костадинова е третата българка с медал от олимпийски игри в стрелбата с пистолет. Другите две са Мария Гроздева и Даниела Йоргова. Антоанета донесе първо отличие за страната ни в спортната стрелба от 17 години насам.

В края на юни Костадинова спечели злато на 10 метра въздушен пистолет на Световната купа по спортна стрелба в Осиек, с което показа, че се намира в отлична форма преди Олимпийските игри.