Старата рехава защита на Ливърпул се завърна! 5 извода от вечерта в Шампионската лига

Това ли беше най-слабият мач на Ван Дайк за Ливърпул? Снимка: Getty Images
Това ли беше най-слабият мач на Ван Дайк за Ливърпул?
Суарес е със странна роля в Барселона заради неоспоримите си качества и намалелия физически потенциал Снимка: Getty Images
Салах отбеляза два гола, включително и победния, който сложи край на мъките на Ливърпул след издънките в защита Снимка: Getty Images
Дони ван де Бек е желан от Реал Мадрид, но остана в Аякс и снощи вкара третия гол срещу Валенсия Снимка: Getty Images

Вчера Шампионската лига отново не ни разочарова и достави поредната доза футбол от най-високо ниво.

Видяхме изключителни голове на редица терени, видяхме обрати и спектакли като този на "Анфийлд" - в който Ливърпул поведе с 3:0 на Ред Бул Залцбург и после гостите изравниха за 3:3, преди европейският първенец все пак да вземе победата с крайното 4:3.

Дербито на вечерта обаче беше в Каталуния, където Барселона надделя с 2:1 над Интер след пълен обрат и доста трудности.

07:43Този Ливърпул знае как да се "преобуе", когато се оцапа

Интер откри още при първата си опасна атака чрез Лаутаро Мартинес и Барса разочарова преди почивката, но след нея гостите не издържаха на повишеното темпо на каталунците и два гола на Луис Суарес доведоха до крайния резултат.

Какви изводи можем да си направим от тези два мача и от цялата вечер в Шампионската лига?

1. Този път Валверде спечели мача за Барса

Ернесто Валверде е под доста голямо напрежение в Барселона след най-слабия старт на сезона в Испания от 25 години насам. Треньорът търпи доста упреци и за предпазливата си и предсказуема тактика в повечето от мачовете, както и за двете поредни отпадания от Шампионската лига след пропиляване на три гола аванс от първия мач.

Вчера срещу Интер обаче Валверде се прояви в по-различна светлина и именно тактическите му ходове през второто полувреме промениха развоя на мача. Наставникът не се забави с промените, смени Серхио Бускетс с Артуро Видал още в 53-ата минута и коригира схемата на 4-2-3-1.

Видал се позиционира много по-близо до тримата в атака и Барселона направо заприлича на нов отбор. Чилиецът придаде съвсем различна енергия на халфовата линия и зарази съотборниците си, Барселона ограничи действията на Интер в тази зона и не позволи на "нерадзурите" да направят нищо смислено до края. Видал асистира и за изравнителния гол на Суарес.

Може би не е много добра новина за Валверде, че Барса функционираше значително по-добре и след излизането на Гризман в 66-ата минута. Но този път треньорът си заслужи похвалите. Въпросът е дали ще прояви достатъчно смелост да се лиши по-трайно от считани за недосегаеми играчи като Бускетс и Жерар Пике.

2. Суарес - голямата тежест и голямата ценност на Барселона

Ролята на Луис Суарес в Барселона е все по-странна. Уругваецът изглежда като тежест за отбора във все по-големи периоди от мачовете, така беше и през първото полувреме вчера. От физическа гледна точка той изглежда свършен, вече не може да предложи скорост или атлетизъм, с която да застраши една стабилна защита като тази на Интер.

Нищо чудно, че вече толкова рядко вкарва в Европа. Снощи отбеляза толкова пъти, колкото беше вкарал общо в предните два сезона в евротурнирите. Но Суарес остава човек с невероятна футболна интелигентност, пласиране, техника на удара и способност под най-голямо напрежение да ражда онези магически моменти, заради които всички обичаме футбола.

Така беше и във втората част срещу Интер. При първия гол умното придвижване му позволи да се освободи, а талантът му блесна при превъзходното воле в далечния ъгъл. Вторият гол дойде благодарение на безпогрешния му инстинкт за това как може да елиминира Годин и да използва празното пространство зад бранителя.

Суарес е рядко ценен нападател в залеза на кариерата си и сценариите, при които ще бъде полезен на каталунците, стават все по-малко. За да претърпи развитие отборът, неговата роля постепенно ще избледнява и това няма как да не натъжава ценителите.

3. Тами Ейбрахам е бъдещето не само на Челси, но и на английския футбол

Челси надви трудно Лил с 2:1 във Франция в мач, който отново показа някои от основните слабости на "сините". За Франк Лампард обаче има и достатъчно добри новини, като започнем от гола на Тами Ейбрахам за 1:1.

В 22-ата минута от мача и навръх 22-ия си рожден ден, нападателят укроти една трудна топка и я обработи изкусно в наказателното поле, за да отбележи попадение, типично за голаджия от най-висока класа. Все по-малко са тези, които се съмняват в младия таран и в способността му да води атаката на голям отбор.

Седем гола в седем мача от Висшата лига говорят достатъчно, но сега Ейбрахам се разписа за пръв път и в Шампионската лига. Очаква се той да направи дебюта си в английския национален отбор в предстоящите квалификации срещу Чехия и България, за да затвърди впечатлението, че е бъдещето не само на Челси, но и на английския футбол.

4. Аякс поддържа нивото от миналия сезон

Едва ли всички са очаквали някакво изумително представяне от Аякс и този път в Шампионската лига.

Холандците изглеждаха като типично чудо за един сезон, когато достигнаха полуфинал преди няколко месеца с младия си отбор, а после трябваше да се разделят със звездите си Франки де Йонг и Матайс де Лихт.

Тотална разпродажба обаче не последва и в момента Аякс се изявява в турнира с до голяма степен същото ядро - и което е по-важното - на същото високо ниво. Успехът с 3:0 като гост над Валенсия снощи беше извоюван с впечатляващи голове, много красиви изпълнения, скорост и вдъхновение. Вярно, също и заради някои смайващи пропуски на домакините, включително комична дузпа на Дани Парехо, пратил топката в небесата.

Но този Аякс все още заслужава пълното ни внимание. С 6 т. от два мача и с голова разлика 6:0 тимът се е устремил още веднъж към елиминациите. Първото място в групата (където са още Лил и подмладеният Челси) вече няма да е изненада, както и достигането поне до четвъртфинал. "Божиите синове" са решени да се завърнат трайно в елита на европейския футбол, и то с красива игра.

5. Старата рехава защита на Ливърпул се завърна

Какво беше това? Срещу Залцбург Ливърпул представи най-доброто от нападателната си мощ, но сякаш си позволи наивно отпускане и подценяване при 3:0, а внезапно отбраната се върна към ужасните времена някъде преди Върджил ван Дайк да се присъедини към отбора.

Залцбург заслужава да обере лаврите за забележителното завръщане до 3:3, но неизбежно водещият въпрос в Англия ще бъде как Ливърпул позволи това да се случи. Не се очакваше отсъствието на контузения Жоел Матип да се отрази толкова, при положение, че лидерът Ван Дайк беше на мястото си. Но холандецът изигра вероятно най-слабия си мач за Ливърпул, беше разминаван с лекота и по нищо не приличаше на защитника, който целия минал сезон не беше преодолян от нито един нападател.

Разбира се, има и такива дни във футбола, но след загубата от Наполи на старта в групата, Ливърпул не може да си позволи повече подобни отпускания.