10 неща, които научихме от 11-ия триумф на Реал

Да спечелиш Шампионската лига в дебютния си сезон като треньор - наистина впечатляващо.
Изборът "Савич". Манчестър Сити го зачеркна като недостатъчно добър, но Стефан Савич се смя последен и излезе като титуляр в големия финал. Това бе и единствената реална въпросителна в състава на Атлетико - Савич или Хосе Мария Хименес да действа до Диего Годин в центъра на защитата. Черногорецът обаче има основна вина за попадението на Серхио Рамос - без значение дали имаше засада или не.
Решението "Каземиро". Появата на бразилеца в стартовия състав не бе никаква изненада, а само потвърждение за треньорската визия на Зинедин Зидан. Хамес Родригес би започнал този двубой единствено в сънищата на Флорентино Перес. Каземиро напълно оправда доверието и дори бе близо до откриване на резултата в самото начало.
Клатенбърг под стрес. Грубият фаул на Коке срещу Каземиро в първите минути ясно показа какво очаква Марк Клатенбърг до края на двубоя. Това, че английският рефер раздаде доста картони, не изненадва никого. Той обаче бе подведен от един от асистентите си при гола на Рамос. Дузпата, която отсъди за Атлетико, също раздели феновете.
Атлетико се провали при статичните положения. Само в рамките на 15 минути Каземиро стреля от упор, а Рамос вкара след статични положения пред вратата на Ян Облак. А за да бъде разочарованието пълно, Антоан Гризман разтресе гредата от точката на дузпата.
Серхио Рамос този път не чака до последно. Капитанът отново даде сърцето и душата си за Реал - ако не бе футболист, вероятно щеше да стане бикоборец. Преди две години в Лисабон изравни в 93-ата минута, а този път чака само до 15-ата. В продълженията рискува с ужасяващ шпагат срещу откъсващия се Ферейра-Караско, който за негов късмет му струва само жълт картон.
"Дюшекчиите" бяха слаби в атака. Далечният удар на Антоан Гризман в 33-ата минута доведе до пърата намеса на Кейлор Навас. Тактиката на Диего Симеоне бе изградена около здрава защита и контраатаки. Когато обаче трябваше да търсят изравняване, футболистите му често не знаеха какво да правят с топката. Ситуацията се промени едва след извършените смени.
Фернандо Торес получи отсъствие. Той се намира в добра форма, фен е на Атлетико от дете. Мястото му в състава бе вън от съмнение, но...На практика отсъстваше от този мач и през първото полувреме не пипна топката. През второто бе повален за дузпа, но това бе по-скоро грешка на Пепе.
Зизу си написа домашното. Основната му задача бе да се справи с пресата на съперника. В крайна сметка тактиката му успя, но с цената на огромни физически усилия - в продълженията четирима от футболистите му едва се влачеха по терена.
Антоан Гризман сънува същия кошмар. Французинът можеше да изравни за 1:1 от дузпа, но пропусна. Това се случи през октомври, когато Лучано Вието все пак отбеляза в края на "Калдерон". В събота вечер Гризман отново се провали. А Атлетико така и не успява да намери щатен изпълнител на дузпи.
Шампиони! Реал Мадрид спечели 11-ата си европейска титла - забележително постижение след тежката криза, довела до уволнението на Рафаел Бенитес. Зинедин Зидан стигна до върха още в дебютния си сезон на пейката.

Как и защо Реал отново победи Атлетико във финала на Шампионската лига?

Някои търсят отговор в традициите. Други - в значителната разлика в бюджетите за селекция. Трети - в решенията на реферите. А може би е необходим най-обикновен спортно-технически анализ.

С третия си триумф в трета различна роля (играч, асистент и треньор) Зинедин Зидан се бетонира на "Сантяго Бернабеу". А Диего Симеоне призна, че сериозно обмисля дали да остане на "Висенте Калдерон".

Капитанът на Реал Серхио Рамос бе избран за №1 във финала - най-вече заради попадението си, което обаче дълго ще се коментира и ще провокира нови призиви за въвеждане на видео повторенията.

Кристиано Роналдо очевидно не бе напълно възстановен от контузията си и влиянието му върху двубоя бе сведено до минимум. Съдбата обаче избра именно португалецът да попадне под прожекторите с отбелязването на решителната дузпа.

Предлагаме ви 10 неща, които научихме от драматичния сблъсък пред близо 80 000 зрители на митичния "Сан Сиро".