Финалът: За Шварценбек, Рамос, Зизу и Ел Чоло

28 май 2016 г.

Мадрид се мести в Милано за финала, а Реал и Атлетико повтарят сблъсъка си от Лисабон преди 2 години. Това е и първият случай (а вече се дублира), в който отбори от един град си оспорват трофея на шампионите.
2014-а

Серхио Рамос вкарва с глава за 1:1 секунди преди изтичането на добавените 4 минути към 90-те. И праща мача в продължения, подсичайки краката на играчите на Атлетико. Реал спечели купата по драматичен начин.
17 май 1974 г.

Ули Хьонес довършва Атлетико с четвърти гол в преиграването на финала на Купата на шампионите. Байерн печели с 4:0 два дни, след като се е измъкнал невероятно щастливо в оригиналния мач - 1:1 с изравнителен гол на Ханс.Георг Шварценбек в 120-ата минута.
2002 г.

Голът на Зидан, който ще бъде помнен винаги - вероятно най-красивият в историята на финалите на турнира. Френският маестро донесе купата на Реал с удара си от въздуха срещу Леверкузен, а в събота ще опита да стане едва седмият в историята на футбола, печелил трофея и като играч, и като треньор.
Диего Симеоне, опонентът му от Атлетико, прави революция с отбора за петте си години начело. Това може да е най-звездният му миг, след като през 2014-а славата избяга с късния гол на Рамос. Симеоне може и да си тръгне от Атлетико, особено при победа на "Сан Сиро", която ще завърши мисията и цикъла му в клуба.
Стадионът в Милано ще посрещне четвърти финал в турнира на шампионите. Предишните три са:Интер - Бенфика 1:0 (1965), Фейенорд - Селтик 2:1 (1970) и Байерн - Валенсия 5:4 с дузпи (2001 г.). Снимка: Wonderfull-Tourism.blogspot.com
Стадионът в Милано ще посрещне четвърти финал в турнира на шампионите. Предишните три са:

Интер - Бенфика 1:0 (1965), Фейенорд - Селтик 2:1 (1970) и Байерн - Валенсия 5:4 с дузпи (2001 г.).
2015-а

Грахчето Ернандес лудее, след като вкара гола в реванша срещу Атлетико и прати Реал на полуфинал с 1:0. Мексиканецът заби единственото попадение в двата мача между мадридските съперници.
1959-а

Ди Стефано и Пушкаш вкараха головете, а Реал спечели 2:1 третия мач от полуфиналите, игран на неутрален терен в Сарагоса. Това е първата европейска среща на двата мадридски тима, а след 2:1 за Реал и 0:1 за Атлетико, се налага трети двубой. Тогава не важи правило за голове на чужд терен.
Кристиано Роналдо преследва две големи постижения. Дотук в турнира за сезона има 16 гола, а рекордът е 17, пак поставен от него. Освен това КР7 може да стане първият с попадения в три различни финала в ерата на Шампионската лига, след като вкара за Юнайтед срещу Челси (2008) и за Реал срещу Атлетико преди 2 години.
Номер 9 не губи финали

Фернандо Торес ще излезе за десети път в кариерата си на финал. Дотук е спечелил и деветте - с младежите и мъжете на Испания, с Челси, с Атлетико... Само веднъж не е играл и е получил медал без да се съблече по екип - когато Челси би Ливърпул на финала за Купата на ФА през 2012-а. Но му се брои...

Милано ще стане Мадрид за един ден в събота, когато Атлетико и Реал ще наводнят града в цветовете на войната.

Финалът в Шампионската лига повтаря този от 2014-а, но колко още нюанси има в мача за най-важния трофей в клубния футбол...

Историята може да започне с Ханс-Георг Шварценбек и неговия шут в последната секунда на 120-ата минута, минал под Мигел Рейна.

Атлетико губи първия си финал в турнира на шампионите през 1974-а по инфарктен начин, след като води до последните мигове на Байерн, но допуска изравняване и е прегазен в преиграването.

От онзи ден насетне, бялата част на Мадрид се подиграва на червено-бялата: Неудачници, никога няма да спечелите нищо!

Но да тръгнем поред.

Реал и Атлетико се срещат за първи път в Европа през далечната 1959-а, когато пътищата им се пресичат на полуфинал в турнира.

Атлети е шампион, Реал - крал на континента.

На "Бернабеу" домакините бият с 2:1, но в реванша "червено-белите" отвръщат с 1:0 и трябва да се класират... ако важат сегашните правила.

Но не - тогава гол на чужд терен няма и се играе трети мач на "Ла Ромареда" в Сарагоса.

Пушкаш и Ди Стефано носят 2:1 на Реал по пътя към четвърта поредна купа на шампионите.

Още веднъж в елиминации Реал би Атлетико миналия сезон - 0:0 и 1:0, но на четвъртфинал.

Тогава Чичарито Ернандес заби победно.

И, разбира се, финалът през 2014-а... кошмарът на Симеоне и Атлети.

Те се виждаха с трофея, преди Серхио Рамос да изравни и да ги срине психически в последните секунди на добавеното време.

Мачът в събота ще е седми случай на повторение на финал.

Досега историята е давала "шанс за реванш" на финал на Реймс, Манчестър Юнайтед, Милан, Бенфика, Ювентус и Аякс.

Реал бие френския Реймс през 1956-а с 4:3 в първия финал на турнира, а година по-късно се изправя пак срещу него.

И пак го поваля - 2:0.

Милан удря Бенфика с 2:1 през 1963, а през 1990-а го прави отново, този път с 1:0.

Аякс бие Ювентус в един от трите си поредни триумфа в турнира - 1:0 през 1973 г.

В отговор "старата госпожа" взе реванш през 1996-а с дузпи в Рим, като изтръгна трофея от холандците.

През далечната 1969-а Милан смазва Аякс с 4:1 на финала, но 26 години по-късно е време за разплата - 1:0 във Виена с гол на Патрик Клуйверт коронясва Аякс.

Милан загуби инфарктно от Ливърпул през 2005-а в Истанбул в незабравим финал - 3:3 и дузпи.

Само 2 сезона по-късно съдбата даде шанс за реванш и италианците спечелиха с 2:1.

Барселона два пъти разплака Манчестър Юнайтед през 2009-а и 2011-а - 2:0 и 3:1.

Така статистиката е - три пъти повторният финал носи реванш на този, който е губил първия сблъсък.

Три пъти обаче победителите дублират успеха.

Атлетико ще се надява да се нареди до първите...

В общата статистика на мачовете между Реал и Атлетико превъзходството на "белите" е смазващо - 101 на 51 победи.

Но дали на Диего Симеоне му пука?

Той е загубил само веднъж от последните 9 сблъсъка с този съперник, като го победи два пъти през сезона в Примера.

Предводителят на Реал Зинедин Зидан пише история - може да стане седмият с купа на шампионите като играч и треньор.

Реал е на 27-ия си европейски финал.

27. Просто опитайте да го осмислите.

Атлетико пък гони първата си купа на шампионите, при условие, че съперникът вече има 10.

И така - от подигравките за Шварценбек и неудачниците, през гола на Ромас, спрял не едно сърце, великото постижение (ако стане) на Зизу и голямото въжделение на Ел Чоло, финалът обещава да е велик.