Реал тепърва ще съжалява, че се лиши от Навас заради Куртоа: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

Продажбата на Навас и налагането на Куртоа все повече изглежда като грешка. Двамата вратари се изправиха един срещу друг и разликите между тях бяха твърде очевидни - в полза на костариканеца Снимка: Getty Images
Навас направи 10 спасявания, с които предотврати разгром за отбора си - а накрая ПСЖ даже успя да стигне до равенството Снимка: Getty Images
Юве продължава да разчита на индивидуални проблясъци като този на Дибала, а почеркът на Сари рядко се забелязва Снимка: Getty Images
Тотнъм показваше най-лошото си лице, преди Моуриньо да се намеси и да направи ранна смяна - резултатът беше категоричен Снимка: Getty Images

Нова доза запомнящи се мачове, обрати, рекорди и красиви изпълнения белязаха вечерта в Шампионската лига.

Този кръг от турнира обещаваше големи вълнения и дотук не ни разочарова, а развръзката в груповата фаза вече е много близо и картината за 1/8-финалите се изяснява.

Гвоздеят в програмата снощи беше на "Сантяго Бернабеу", където Реал Мадрид изпусна да надвие Пари Сен Жермен в странен мач, който завърши 2:2, въпреки превъзходството на домакините и многото им пропуски.

Всичко изглеждаше против парижани, които 9 минути преди края губеха с 0:2, а по-рано ВАР беше отменил дузпа за тях и червен картон за вратаря на съперника. Двата гола на Бензема бяха най-малкото, с което ПСЖ се разминаваше при вихрените атаки срещу Кейлор Навас, но в края Килиан Мбапе и резервата Пабло Сарабия светкавично докараха резултата до 2:2 и осигуриха първото място на ПСЖ в група А.

Реал също се класира за елиминациите, но остава втори и може да очаква по-тежък съперник на жребия.

Първи места в своите групи си осигуриха също Манчестър Сити с 1:1 срещу Шахтьор, Ювентус с 1:0 над Атлетико Мадрид и Байерн Мюнхен със смазващото 6:0 като гост на Цървена звезда.

Място на 1/8-финалите си спечели и Тотнъм със забележителен обрат от 0:2 до 4:2 над Олимпиакос в Лондон - който сякаш показа колко различна нагласа в отбора би могъл да създаде Жозе Моуриньо.

07:34Хаос и паника: Запознайте се с Тотнъм на Моуриньо

Какво научихме от тези сблъсъци може да видите в петте извода от вечерта в Шампионската лига:

1. Моуриньо показа защо е в Тотнъм

Бяха изминали 29 минути от първия мач на Жозе Моуриньо начело на Тотнъм в Шампионската лига.

Да си го кажем честно, отборът на славния португалски мениджър изглеждаше ужасно. Резултатът вече беше 0:2, а съперникът беше невпечатляващият Олимпиакос, последен в групата. Играчите на Спърс обаче бяха изключително нервни пред собствените си фенове, грешаха лесни топки, влизаха плахо в единоборствата, губеха центъра на терена и се огъваха в защита.

Това беше именно лицето на Тотнъм, заради което Маурисио Почетино се раздели с работата си.

След тези 29 минути Моуриньо реши, че е видял достатъчно и трябва да действа без да чака края на полувремето. Той извади един от най-слабите на терена Ерик Дайър и вкара Кристиан Ериксен - за да постави втори човек между линиите заедно с Деле Али и да затрудни играта в отбрана на Олимпиакос, която до момента беше брилянтна.

Мачът напълно се промени. Тотнъм вече контролираше центъра, а след като успя и да върне един гол преди края на полувремето, следващите попадения сякаш бяха неизбежни. Моуриньо направи точно това, което се иска от него като треньор на разклатен отбор, загубил увереността си.

А доказателството, че Жозе се променя, или че поне се стреми да го направи, дойде след мача, когато той на първо място се извини на Дайър за ранната му смяна. "Беше заради отбора, просто ни трябваше друго решение", обясни той.

Рано е за крайни оценки, но поне засега Тотнъм и Моуриньо си влияят положително един на друг.

2. Реал тепърва ще съжалява, че се лиши от Навас заради Куртоа

Сред всичко, което видяхме в този луд, нелогичен и объркващ мач на "Бернабеу", особено силно се набиваше на очи какво изпусна Реал, лишавайки се от вратар като Кейлор Навас.

Решението костариканецът да бъде продаден, за да бъде налаган Тибо Куртоа, засега изглежда като много груба грешка, която дълго ще преследва Флорентино Перес. Навас беше безгрешен снощи срещу доскорошните си съотборници, докато Куртоа отново разочарова, макар че имаше и някои добри намеси.

Докато Навас правеше чудеса на едната врата (общо 10 спасявания), Куртоа беше на път да опропасти мача за Реал, направи дузпа и му беше показан червен картон, като само пресиленото отсъждане на фаул срещу Марсело чрез ВАР го спаси в края на полувремето. Белгиецът обаче все пак стана за смях към края, когато не се разбра с Варан, размина се с топката и позволи на Мбапе да вкара, а на ПСЖ да се върне в мача.

Критиките към Куртоа несъмнено ще продължат, докато Навас, който скоро ще навърши 33 г., доказа, че има още силни години пред себе си. За Реал ще останат въпросите защо не оцени подобаващо вратаря, с който спечели три пъти поред Шампионската лига.

3. Вечерта принадлежеше на рекордьорите Левандовски и Кейн

Вечерта беше силна за централните нападатели и двама от тях записаха рекордни постижения.

Роберт Левандовски не може да спре да вкарва този сезон и наниза цели 4 на Цървена звезда в Белград. Головете на поляка в срещата, която завърши 6:0 за Байерн, паднаха само за някакви си 14 минути - абсолютен рекорд в турнира!

Досега не е имало толкова бързи четири гола на един футболист в Шампионската лига. Но за Лева не е нещо необичайно да вкарва като с картечен откос. Не беше толкова отдавна, когато в Бундеслигата той отбеляза пет пъти за под девет минути на Волфсбург (също рекорд) - като първите му три гола паднаха само за четири минути, а той даже беше влязъл като смяна на полувремето.

Значимо постижение отчете и Хари Кейн с двата си гола срещу Олимпиакос. Капитанът вече има 20 попадения в Шампионската лига и стана футболистът, който стига кота 20 за най-малко мачове - едва 24. Досега рекорда държеше легендата на Ювентус Алесандро Дел Пиеро с 20 гола за 26 срещи.

4. Вместо Сари да промени Ювентус, се случва обратното

Очакваше се Маурицио Сари да промени отбора на Ювентус, да внесе друг стил, друга настройка за мачовете, по-атрактивен и доминиращ футбол, както и по-убедителни победи. Това предполага стилът "Сарибол", особено щом бъде усвоен от един състав с толкова класа във всяка точка на терена.

Засего обаче ДНК-то на клуба се оказва много по-силно и дотук Сари се нагажда към Ювентус, а не Ювентус към Сари. "Бианконерите" не мачкат съперниците, а отново страдат много, за да постигат победите си и разчитат на способността си да не се огъват под натиск и на някой индивидуален проблясък на нападателите.

Така се случи и вчера срещу Атлетико Мадрид, когато Дибала изпълни брилянтния си пряк свободен удар от минимален ъгъл, за да донесе победата. Преди това Юве беше изправен до стената срещу Аталанта, Бреша и Верона в Серия А, както и срещу Локомотив Москва в Шампионската лига, постигна минимални победи в дербитата с Милан и Интер и се движи към поредна титла по познатия начин - с повече твърдост и по-малко шоу на терена.

За момента изглежда, че само в кратки отрязъци Юве показва това, което треньорът би искал да вижда като стил на игра. Но нужните резултати са налице, макар и представянето да не дава кой знае какви надежди за нещо голямо в Европа още този сезон.

5. Байерн е прероден и унищожителен след уволнението на Нико Ковач

Изминаха четири мача, откакто Байерн Мюнхен уволни Нико Ковач и постави като временен вариант неговия помощник Ханс-Дитер Флик. В тези срещи резултатите казват повече от всичко останало - четири победи и голова разлика 16:0. Вчерашният разгром с 6:0 над Цървена звезда беше предшестван от 4:0 над Фортуна Дюселдорф, 4:0 над Борусия Дортмунд и 2:0 над Олимпиакос. А името на Ханзи Флик изведнъж се оказва сред най-актуалните в немския футбол.

Редица именити треньори бяха спрягани за Байерн още преди Ковач да бъде изгонен, а откакто Маурисио Почетино е без работа, медиите го представят като фаворит за поста.

Флик обаче дава заявка не просто да прекара празниците като треньор на баварците, но да получи доверие поне до края на сезона - защото докато резултатите са такива, той е непоклатим. А ръководството вече увери, че не бърза да го сменя.

Временният наставник получи големи комплименти и от Мануел Нойер. "С него отново сме Байерн", отсече вратарят и обясни, че отборът вече контролира повече мачовете, играе по-изнесен напред, а играчите стоят по-близо един до друг и се стремят да принуждават противниците да грешат.

Ако наистина Почетино или някой от останалите кандидати са се спрели на Байерн, те май ще трябва да почакат за възможността повече от предвиденото.