След страшно треперене Лудогорец се промъкна в групите на Лига Европа

Марселиньо получи титулярно място и се отблагодари с красив гол за 1:0 Снимка: Getty Images
Марселиньо получи титулярно място и се отблагодари с красив гол за 1:0

Лудогорец се класира в груповата фаза на Лига Европа за четвърти път по инфарктен начин след равенство 2:2 в плейофа реванш срещу Марибор.

На стадиона на словенците Лудогорец отбеляза на два пъти още през първото полувреме, но после допусна изравняване и трепереше до края, но в крайна сметка отстрани съперника заради головете на чужд терен след нулевото равенство в първия мач.

Това ще бъде рекордно за български отбор шесто участие в групите на европейските клубни турнири. То беше извоювано в дебюта на новия старши треньор Станислав Генчев след уволнението на Стойчо Стоев преди броени дни.

Тази вечер шампионите на България започнаха концентрирано и агресивно мача и бързо показаха, че са по-добри от съперниците.

Станислав Генчев беше предприел само една промяна в титулярния състав и беше заложил на Марселиньо като титуляр, а бразилецът бързо му се отблагодари.

В 17-ата минута Марселиньо си нагласи топката отляво на вратата на Марибор и с прекрасен фалцов удар в далечния ъгъл откри резултата - 1:0.

Голът на чужд терен даде голямо предимство на "орлите" и те можеха да заиграят по-спокойно. В 24-ата минута беше използвана и втората сериозна грешка в редиците на Марибор.

Сисиньо беше изритан в наказателното поле и реферът отсъди дузпа за Лудогорец. Клаудиу Кешеру не сгреши от бялата точка и направи резултата 2:0.

До края на полувремето гостите продължаваха да диктуват играта, но допуснаха едно чисто положение пред вратата си - Кронаветeр беше изведен зад защитата, но сам срещу Пламен Илиев не уцели вратата.

През втората част Лудогорец заигра по-пасивно и остави домакините да се върнат в мача.

В 65-ата минута влезлият преди малко в игра Маркос Таварес получи на чиста позиция и намали на 1:2.

6 минути по-късно Руди Пожег Ванкаш центрира прострелно от пряк свободен удар и кълбото влетя директно във вратата на Илиев за 2:2.

Така на Марибор беше нужен само още един гол и последните минути бяха изключително тежки за Лудогорец.

В 89-ата минута при лошо изчистване на Козмин Моци топката се удари в гредата.

Домакините натискаха до края, но "орлите" удържаха и накрая ликуваха.