Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Всичко, което трябва да знаете преди жребия за групите на Шампионската лига

Шампионската лига се завръща след по-малко от месец! Снимка: Getty Images
Шампионската лига се завръща след по-малко от месец!

Новият сезон в Шампионската лига е почти тук и по традиция ще започне с жребия за груповата фаза.

За съжаление, и през тази кампания няма да имаме български представител в най-престижния европейски клубен турнир, като единственият ни останал евробоец – Лудогорец, е на крачка от влизане в групите на Лига Европа.

И така – какво трябва да знаем за жребия за груповата фаза на Шампионската лига?

Жребият ще се тегли в четвъртък, 29 август от 19:00 часа българско време в Монако.

32-та участника вече са ясни: Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид и Валенсия (Испания); Ливърпул, Челси, Манчестър Сити и Тотнъм (Англия); Ювентус, Наполи, Интер и Аталанта (Италия); Байерн Мюнхен, Борусия Дортмунд, Байер Леверкузен и РБ Лайпциг (Германия); ПСЖ, Лион и Лил (Франция); Зенти и Локомотив Москва (Русия); Бенфика (Португалия); Шахтьор Донецк (Украйна); Брюж и Генк (Белгия); Галатасарай (Турция); Залцбург (Австрия); Олимпиакос (Гърция); Славия Прага (Чехия); Аякс (Холандия) Динамо Загреб (Хърватия); Цървена звезда (Сърбия).

32-та отбора ще бъдат разделени в четири урни от по осем отбора, след което – разпределени чрез жребий в осем групи от по четири.

В първа урна влизат носителите на трофеите от Шампионската лига и Лига Европа, както и шампионите на Топ 6 първенствата в Европа:

Ливърпул (победител в Шампионската лига)
Челси (победител в Лига Европа)
Барселона
Манчестър Сити
Ювентус
Байерн Мюнхен
ПСЖ
Зенит

Всеки от тях ще бъде водач на една от осемте групи.

Останалите тимове са разпределени по другите урни, според клубния си коефициент.

Урна 2

Реал Мадрид
Атлетико Мадрид
Борусия Дортмунд
Наполи
Шахтьор Донецк
Тотнъм
Аякс
Бенфика

Урна 3

Лион
Байер Леверкузен
Залцбург
Олимпиакос
Брюж
Валенсия
Интер
Динамо Загреб

Урна 4

Локомотив Москва
Генк
Галтасарай
РБ Лайпциг
Славия Прага
Цървена звезда
Аталанта
Лил

Разпределение по групите

Два отбора от една и съща страна не могат да се паднат в една и съща група. Отбори от Русия и Украйна също няма да имат възможност да играят помежду си в груповата фаза.

При два или повече участника от една и съща държава, отборите ще бъдат разделяни по двойки, за да може тази страна да има представители в мачовете както във вторник, така и в сряда.

Например: Ако два отбора от една и съща страна вече са разпределени в групи А, B, C или D, то останалите ще бъдат пратени в някои измежду останалите – E, F, G или H.

Първите мачове от груповата фаза ще се изиграят на 17 и 18 септември. Финалът ще се играе на 30 май на Олимпийския стадион в Истанбул.

Както през миналата година, така и през тази ще има два часови пояса за мачовете – от 19:55 ч. и от 22:00 ч.

Другото важно за българските зрители е, че отново както миналия сезон, двубоите ще бъдат разделени между две телевизии: тези във вторник ще гледаме в каналите на MAX Sport, а тези в сряда – по каналите на bTV.

По време на жребия за груповата фаза в Шампионската лига за сезон 2019/20 ще бъдат обявени най-добрият футболист и най-добрата футболистка на УЕФА за изминалата кампания, както и най-добрите играчи по постове от миналогодишното издание на турнира.

Най-четените