Кралете на Европа ХІ

Реал Мадрид се качи на трона за 11-и път.

Кралете от Мадрид завзеха европейския футболен трон за 11-и път в историята. Реал подчини градския си съперник Атлетико пред близо 80 000 зрители на "Сан Сиро", а рекордът му за спечелени трофеи от най-престижния клубен турнир набъбна застрашително.

Футболистите на Зинедин Зидан се наложиха с 5:3 след дузпи (1:1 в редовното време). Самият Зизу се превърна в първия френски треньор, триумфирал в Шампионската лига - впечатляващо постижение в дебютния му сезон като наставник на "Сантяго Бернабеу".

"Кралския клуб" започна силно и можеше да поведе още в 6-ата минута - Гарет Бейл изпълни пряк свободен удар, Каземиро стреля от упор, но вратарят на Атлетико Ян Облак някак спаси.

Капитанът Серхио Рамос откри резултата в 15-ата минута. Централният защитник бе точен отблизо, след като топката бе отклонена с глава от Гарет Бейл. При попадението останаха сериозни съмнения за засада.

До края на първото полувреме играчите на Диего Симеоне така и не се отърсиха от шока, а съперникът дебнеше всяка възможност за контраатаки.

Секунди след почивката английският рефер Марк Клатънбърг отсъди дузпа за Атлетико след нарушение на Пепе срещу Фернандо Торес. Антоан Гризман обаче шутира с всичка сила и разтресе напречната греда.

"Дюшекчиите" не се предадоха и притиснаха здраво съперника - Стефан Савич не успя да вкара отблизо и прати топката покрай гредата. Саул също бе близо до целта след акробатично изпълнение.

Карим Бензема можеше да реши всичко в 70-ата минута, когато получи перфектен пас и нахлу съвсем сам отдясно, но ударът му бе спасен от Облак.

Така се стигна до 79-ата минута, когато резервата Яник Ферейра Караско изравни след прецизно подаване по въздуха на Хуанфран. Драмата в Милано стана пълна. За капак белгийското крило отпразнува звездния си миг, като целуна страстно своята приятелка край страничната линия.

В продълженията двата тима си размениха по няколко опасни ситуации, но резонно хвърлиха повече усилия в защита.

Хуанфран не издържа на напрежението и стреля в дясната греда при последната дузпа на Атлетико. Кристиано Роналдо бе безпощаден и сложи точка на спора. Така за втори път след 2014 г. Реал измъкна трофея под носа на Атлетико и го остави да мечтае за първата си европейска титла след три загубени финала.