Роналдо не подведе Юве, но Юве подведе Роналдо: 5 извода от вечерта в Шампионската лига

Роналдо беше привлечен в Торино, за да донесе на Ювентус толкова дълго чакания триумф в Шампионската лига. Португалецът беше на висота в елиминациите, но това не стигна на отбора Снимка: Getty Images
Аякс започна своята кампания в Шампионската лига още във втория квалификационен кръг, но вече е сред най-добрите 4 Снимка: Getty Images
Това не е най-силният отбор на Барса в историята, но Меси може да компенсира всякакви слабости и да изведе съотборниците си до крайна победа във всички турнири Снимка: Getty Images
Ювентус се предаде на свой терен без даже да застраши сериозно Аякс през второто полувреме Снимка: Getty Images

Два от полуфиналистите в Шампионската лига вече са известни след още една запомняща се вечер в турнира.

Сензационният Аякс повали още един гигант и отстрани Ювентус с победа с 2:1 в Торино.

Така с общ резултат 3:2 холандците се класираха на първи полуфинал от 1997 г. насам и ще спорят с Тотнъм или Манчестър Сити за място на финала.

9:41Лео, може ли фланелката, преди да се върнеш обратно в космоса?

Макар че Кристиано Роналдо отбеляза задължителния си гол за Юве и даде преднина на домакините в 28-ата минута, отборът на Масимилиано Алегри игра доста разочароващо и заслужаваше да отпадне.

Дони ван де Бек бързо възстанови равенството, а през второто полувреме Матийс де Лихт с глава след корнер реализира победния гол. Преднината позволи на Аякс да контраатакува опасно до края и гостите можеха да вкарат още голове, а едно попадение им беше отменено с намеса на ВАР.

По същото време на "Камп Ноу" изненади нямаше. Барселона доказа превъзходството си над Манчестър Юнайтед с убедителна победа с 3:0.

С общ резултат 4:0 "блаугранас" продължават към полуфиналите, след като не успяваха да достигнат до тази фаза в последните три сезона. Най-вероятно техен следващ съперник ще е друг английски тим, Ливърпул.

Манчестър Юнайтед направи голям пропуск на "Камп Ноу" още в първата минута чрез Маркъс Рашфорд, но Барселона бързо пое инициативата и в разстояние на пет минути Лионел Меси се разписа два пъти за 2:0. Първото попадение беше изпълнение от най-висока класа, но при второто Давид де Хеа позволи лекият удар на аржентинеца с десния крак да го изненада и топката мина под плонжа му.

След вратарския гаф Юнайтед вече нямаше сили да се върне в мача и Барса напълно контролираше случващото се на терена, а през втората част довърши съперника с хубав гол на Филипе Коутиньо за крайното 3:0.

Какво научихме за победителите и победените след вчерашните мачове? Готови ли са в Барса за требъл, защо Юве рухна така лесно, докъде може да стигне Аякс?

Отговорите търсим в петте извода от двата четвъртфинала, изиграли се снощи:

1. Меси е способен да изведе Барса до още един требъл

Барселона е на полуфинал за пръв път от 2015 г., когато спечели турнира. Сега големият въпрос е може ли Лео Меси да изведе отбора до трети требъл през своята уникална кариера в отбора.

Титлата на Испания изглежда подсигурена, Купата на краля е на един мач разстояние (финалът е срещу Валенсия), а само три двубоя делят Барса от шести триумф в Шампионската лига. Лидер като аржентинеца е способен да компенсира всяка слабост в този тим, да накара своите съотборници да изглеждат по-класни, отколкото всъщност са, и даже да оправдае понякога твърде консервативната тактика на Ернесто Валверде.

Затова преди началото на полуфиналите Барселона е абсолютният фаворит за краен победител.

2. Юнайтед все още няма класа за такива сблъсъци

От Манчестър има защо да съжаляват за пропуска на Рашфорд в първата минута - ранен гол беше точно това, от което Юнайтед се нуждаеше, за да тръгне мачът в по-различна посока.

И в двете срещи обаче пролича голямата разлика в класите с тази Барса, която не е най-добрата в историята, но представлява завършен отбор. За разлика от каталунците, Юнайтед е далеч от завършен отбор и изпитва остри проблеми на ключови позиции.

Показателно е, че застаряващ флангови футболист като Ашли Йънг е неизменен титуляр и е предвиден да запълва дупките на двата бека. В халфовата линия Фред въобще не играе като футболист за 50 млн. паунда, а за два мача срещу Барса играчите на Солскяер не показаха необходимото качество във финалната третина от терена, което може да накланя везните в сблъсъци срещу топ съперници.

Все още дори не е сигурно, че Юнайтед ще участва в следващото издание на Шампионската лига - но очевидно на Солскяер му предстои много работа, ако тимът иска да постигне нещо повече, когато се завърне в турнира.

3. Пробивът на Аякс не е случайност, холандците надиграха и Реал, и Ювентус

Случващото се с Аякс сигурно ще бъде определяно като приказка, но всъщност победите над Реал Мадрид и Ювентус бяха закономерни и заслужени. Футболистите на Ерик Тен Хаг просто надиграха своите знаменити съперници и мястото им сред най-добрите 4 не е някаква случайност.

Този вдъхновен отбор не разчита само на ентусиазъм и индивидуални проблясъци, играе много подредено и организирано, а снощи Тен Хаг спечели тактическия дуел с треньор като Макс Алегри, който се оказа неспособен да измисли противодействие на стила на Аякс. Тези млади футболисти играят с изненадваща зрялост и без притеснение от имената срещу себе си - затова и успяха да направят пълен обрат като гости на съперник, който съвсем скоро ще спечели Серия "А" за осми пореден път. И то с победен гол на своя 19-годишен капитан.

Присъствието на "Божиите синове" сред най-добрите 4 е напълно неочаквано и на хартия футболистите им не са по-качествени от тези на Реал и Ювентус. Но едва ли някой ще отрече, че в общо четири мача срещу тези европейски грандове Аякс беше по-силният отбор на терена.

4. Дори безпощадният Роналдо се оказа недостатъчен на Юве

Колкото и силно да се представи Аякс, провалът на Ювентус е трудно обясним. Тази година шансовете за спечелване на Шампионската лига изглеждаха големи не само заради присъствието на Кристиано Роналдо, но и заради широкия, надежден и обигран състав, богат на суперзвезди във всяка линия на терена.

На пръв поглед Юве притежава всичко необходимо за спечелване на Лигата, докато отдавна приключилата интрига в Серия "А" даде възможност на отбора рано да се съсредоточи единствено върху европейските мачове. А самият Роналдо, от когото се очакваше толкова много, не разочарова. Португалецът сам издърпа Ювентус в осминафинала с хеттрика си срещу Атлетико Мадрид, после се разписа по веднъж и в двата четвъртфинала с Аякс.

Това обаче се оказа недостатъчно, защото през второто полувреме снощи Ювентус нямаше какво да противопостави на енергията, скоростта, решителността в редиците на Аякс. "Старата госпожа" не просто отпадна, а се провали доста безславно, тъй като в последната фаза от мача нямаше сили да отвърне на удара и да се бори до последно за мястото си в Лигата.

5. Може ли Аякс да преодолее умората и да стигне до края?

След като надмина и най-смелите прогнози, Аякс има право да мечтае дори за място на финала. Очакванията към отбора обаче вече са огромни, а при такъв дълъг сезон умората рано или късно ще каже тежката си дума.

Срещу Тотнъм или Манчестър Сити холандците даже няма да са толкова изявен аутсайдер, колкото срещу Реал и Ювентус. Затова следващата фаза ще е още по-трудна за играчите на Ерик Тен Хаг. Ако преодолеят и нея обаче, те ще се превърнат в най-изненадващия финалист в турнира от 2004 г. насам, когато един срещу друг в последния мач се изправиха Порто и Монако.