Обяснено: Защо ВАР не се задейства при отменения гол на Джуд Белингам

Обяснено: Защо ВАР не се задейства при отменения гол на Джуд Белингам Снимка: Getty Images

Джуд Белингам може да се чувства ограбен, тъй като според повечето специалисти бе лишен от абсолютно чист гол при загубата на Борусия Додртмунд от Манчестър Сити с 1:2 в първия четвъртфинал между двата тима.

Десетина минути преди края на първото полувреме 17-годишният английлиски талант изпревари Едерсон, който бе излязъл извън наказателното си поле, за една топка, след което я вкара в опразнената мрежа.

Вместо да посочи центъра обаче, съдията Овидиу Хацеган наду свирката си и отсъди нарушение на Белингам. Единственото, което може да е видял румънският рефер, е евентуална опасна игра на футболиста на Дортмунд.

Много зрители се запитаха защо ВАР не се намеси и да преразгледа нарушението. Отговорът е прост и е в резултат на съдийска грешка - Хацеган наду свирката още преди топката да е влязла във вратата, което вече изключва отбелязването на гола като игрова ситуация, тъй като се случва след съдийски сигнал.

Ако не беше избързал, реферът можеше да има възможност да преразгледа ситуацията на мониторите около терена и може би да промени мнението си.

"Сигурен съм, че спечелих топката честно - каза разочарованият Белингам след мача. - Казаха ми само, че съм влязъл с бутоните напред.

Имат толкова много камери, които наблюдават всичко, но не изчакаха, за да могат да го проверят. Но това вече е минало."

Съдията за малко да сбърка фатално и в още една ситуация през първото полувреме. При едно центриране в наказателното поле на Дортмунд Хацеган посочи бялата точка, след като видя нарушение на Емре Джан срещу Родри.

Реферът изглеждаше изключително сигурен в отсъждането си, но след като видя на няколко пъти ситуацията с помощта на ВАР, отмени решението си.

Тогава обаче допусна друга грешка. Заради нарушението за отменената дузпа показа жълт картон, който впоследствие отказа да отмени въпреки претенциите на немския халф.

Една от звездите на Дортмунд - Джейдън Санчо, коментира, че "съдията има нужда от проверка", а "жълто-черните" пуснаха само пет въпросителни след отменения гол на Белингам.

А, да - 17-годишният халф получи и жълт картон за нарушението си.

Англичанинът пък публикува снимка, на която се вижда, че стига първи до топката и ако изобщо има нарушение, то би трябвало да е на Едерсон срещу него, а не обратното. И би трябвало голът му да бе зачетен.

Реферът Хацеган се прочу, когато бе начело на двубоя между ПСЖ и Истанбул Башакшехир от груповата фаза на турнира. Тогава мачът бе прекратен, след като четвъртият съдия от румънската делегация нарече Демба Ба "негро". Въпросният съдия бе наказан от УЕФА, а двубоят бе доигран 24 часа по-късно с друга съдийска бригада.