Lee Quinones започва да рисува графити в нюйоркското метро още през 1974-а и само за няколко години си спечелва статуса на легенда в тази сфера. Той често добавя към рисунките си поетични послания като например "Графитите са изкуство и ако изкуството е престъпление, прости ми, Боже".
Vhills е прякорът на португалският графити артист Александре Мануел Диас Фарто. Започва да рисува графити още на 10 години, но става най-известен с това, че не използва просто боя, а сложна комбинация от контролирани експлозии и дрелки.
С тях оформя релефните си изображения по стените. Той е озаглавил това произведение "Берлин" - Ангела Меркел с "всевиждащото око" на челото си.
Os Gemeos са двама братя близнаци от Бразилия, които искат да дефинират бразилския стил в рисуването на графити, но се влияят и от американската хип-хоп култура. В момента техни неща могат да бъдат намерени не само по улиците на големите градове, но и в много световни галерии.
Този графит се намира в Бостън, пред хотел Revere. И, да, заема цялата задна част на сградата пред хотела.
Reyes живее в Сан Франциско като първото му име е Виктор, но предпочита да подписва творбите си с фамилията си. Вдъхновява се от културата на Източното крайбрежие и пънк рока. Често се захваща и с благотворителни проекти като рисува върху обществени сгради и училища в по-бедните квартали.
Blec Le Rat е французин, чийто прякор идва от това, че започва кариерата си, рисувайки сцени с плъхове. Той смята, че плъховете са символ на свободата и нещо като посланици на уличното изкуство.
Ако стилът ви изглежда познат – прави сте. Blec е основното вдъхновение на прословутия Banksy. На снимката – графит на Le Rat, сниман в Дубай този месец.
Eduardo Kobra е още един талантлив бразилец в този списък. Той е известен с много ярките си, наситени цветове и смелото им съчетаване в паната си. Предпочита мащабни проекти, които заемат доста голяма площ.
На снимката е част от композиция, която рисува преди Олимпийските игри в Рио де Жанейро, заради която е вписан в Книгата с рекордите на Гинес с рекорд за "Най-голямата графити картина в света".
David Cloe е син на корейски емигранти в САЩ. Той обича да нарича стила си "мръсен" и често обича да експлоатира теми като секса, насилието, желанието и деградацията.
Cloe успява да привлече вниманието и на Марк Зукърбърг – на снимката е неговият графит във Facebook кампуса в Менло Парк, щата Калифорния.
Lady Pink е артистичният псевдоним на Сандра Фабара – родена в Еквадор, но когато е на 7 години, семейството й се мести в Ню Йорк. С графитите си Фабара се стреми да покаже силата на жените и борбите за равноправие и социална справедливост. Позната е като "Първата дама на графитите".
Графитът на снимката е нейният начин да отдаде почит на загиналите по време на атентатите на 11 септември.
Seen UA е наричан "Кръстникът на графитите". Той става известен, още когато графитите са прохождащо изкуство. Също предпочита цветните, смели съчетания. Освен това се занимава и с илюстрация и анимация.
Това е негов графит в Лос Анджелис, който доста добре представя стила му.
Banksy е от творците, които нямат нужда от много представяне. Неговите графити са изцяло на социална тематика, обикновено засягащи наболели теми на обществото.
Още по-любопитен е, защото отказва да разкрие истинската си самоличност, около която има доста спекулации. Някои дори твърдят, че Banksy е жена или дори английски политик, рисуващ инкогнито.
И ние сме дали нещо на света и то какво! През юни 2011-а Паметникът на съветската армия осъмна изрисуван като част от комикс, а отдолу кратко и ясно пишеше "В крак с времето". На мнозина този вариант на монумента им хареса повече...