Книгата на Антоан дьо Сент-Екзюпери се превърна в култура за редица поколения, а цитатите от нея заживяха собствен живот в социалните мрежи. С непринудения си стил и лесни за възприемане послания "Малкият принц" се превърна в универсална книга за четене на всяка възраст.
Трогателните разговори на Малкия принц и лисицата и описанията на неговата роза парадоксално събират повече симпатии, когато натрупате житейски опит.
Още едно четиво, което беляза фантазиите на цяло поколение и донесе със себе си куп стоки, към които феновете на "Хари Потър" продължават да имат слабост. Авторката на поредицата Дж. К. Роулинг поддържа огъня и 20 години, след като първата книга за момчето магьосник се появи на пазара с новия франчайз "Фантастичните животни".
Но като че ли за възрастните по-популярни и любими си остават героите на оригиналната поредица.
Противоречиво е да се каже, че една детска книга е сложна, защото самата възрастова група предполага опростени теми. Но ако има роман, за който може да се направи изключение от правилото, категорично това е шедьовърът Харпър Лий - "Да убиеш присмехулник".
Книгата задължително трябва да се прочете и след като влезете в зряла възраст, за да разберете дълбочината на посланията. И ако се съди по социалните мрежи, много хора го правят.
Едва ли има човек, чието сърце да не се разтопи от вида на червенокосата Пипи с шарени дрехи върху корицата на книгата от Астрид Линдгрен. Поколения от ученици са я държали в ръцете си и са се смеели на глас с приключенията на героите във Вила Вилекула, които, освен да научат децата на някои интересни пакости, ще им покажат и как да бъдат себе си.
"Питър Пан" е икона на детската литература и още една сламка, за която да се хванем, ако ни липсват безгрижните години. Без да има множество сложни понятия и в непринуден фантастичен свят, книгата припомня за онзи период, когато всички мечтаехме да летим.
Вероятно заради тази носталгия много възрастни днес я търсят по рафтовете на библиотеките си.
Лъвът, вещицата и гардеробът. Тази класическа фантастична поредица за деца, която отваря портал към магическата земя на Нарния, може да се превърне във философска алегория, ако я прочете отново като възрастни. Но едва ли толкова хора я търсят заради литературните ѝ качества.
По-скоро ефект оказва магията на книгата, която разпалва въображението и е чудесен начин да избягате от реалността.
Историята на Роалд Дал за ексцентричния производител на бонбони е сред задължителните четива, които трябва да отворите на по-зряла възраст. След като сте прекрачили периода, когато може да четете, без да мислите непрекъснато за шоколад, книгата ще ви запознае с по-дълбоки теми като изолацията, и експлоатацията на труд.
Ще ви насърчи и да преосмислите позициите си, макар и провокирани от лудостта на Уили Уонка.
Чете ли ви се за един умен, красив и достатъчно скромен дебеланко, който харесва себе си и учи и другите как да се харесват? Карлсон на Астрид Линдгрен е вашият човек. Той живее в къщичка на покрива, скътана зад голям комин. При това умее да лети и то не със самолет, а със собствена перка на гърба. За Дребосъчето - чипоносо момченце на седем години, е истински късмет да има такъв необикновен приятел в игрите.