Трифон си отиде на 50 години, сякаш бе вчера, когато блокираше удари, правеше шпагати и изглеждаше като някакъв свиреп вожд на викинги на терена. Такъв и трябва да го запомним, въпреки че е трудно да преглътнеш загуба на млад човек.
Катастрофата на Витиня през юни 1971 г. е зловеща. От "Алфа Ромео"-то, с което пътуват Гунди и Котков не остава почти нищо.
Георги Аспарухов си отива на 28 години, а по това време е един от най-силните централни нападатели в Европа. За България е незаменим на върха на атаката, както и за Левски. Той остава най-голямата легенда в синьо.
Стадионът на Левски носи неговото име, а за националния има 50 мача и 19 гола, като играе на 3 световни първенства.
Никола Котков е на 32, когато животът му прекъсва с удара на Витиня. Легендарен играч на Локомотив (Сф), а след това и съотборник на Аспарухов в Левски.
Неизменен национал на България през 60-те.
Има 26 мача и 12 гола за тима, като играе на Мондиал 1966.
Атанас Михайлов, наричан от запалянковците Начко.
Най-славното име в историята на Локомотив (Сф) ни напусна на 1 октомври 2006 г., само на 57.
Начко има 45 мача и 23 гола за България, влиза във фолклора с фамозни попадения директно от корнер и други изпълнения, които го правят любимец на феновете. Не само на Локо.
Георги Славков си отиде преди 2 години, през януари 2014 г. Бе само на 55 г. и получи масивен инфаркт на улицата в Пловдив, докато се прибираше от работа в базата на Ботев. Носител на "Златна обувка" за голмайстор на Европа с пловдивския тим, шампион с ЦСКА, национал на България през 80-те. Един от лидерите на големия тим на Ботев от първите години на онова десетилетие, изправял се срещу Байерн и Барселона.
Никола Цанев, магьосникът с топката - втори отляво на предния ред на снимката.
Кольо Цанев си отиде на 65 години през 2004-а, но остави спомени за велики голове и мачове с ЦСКА. Игра малко за националния тим - едва 8 двубоя...
Живко Господинов не успя да пребори рака и през май миналата година почина на 57 години.
Легенда на варненския футбол, с над 300 мача за Спартак, игра и за България на Мондиал 1986 (на снимката).
Една от митичните фигури в българския футбол. И мистична...
Георги Найденов умира на 38 години в Дамаск, където е на турне с отбора на Марица, на който е треньор.
Легендарен вратар на ЦСКА и националния, според мнозина - най-добрият в историята на играта у нас. Около смъртта му се носят слухове и информации, които остават табу - замесена е Държавна сигурност или не...
Жоро Соколов, кръстен от запалянковците Йогата и Соколето, си отиде в мизерия през 2002 г. Тогава бе на 60.
Един от най-големите таланти във футбола ни изкарва 11 години в Левски, играе и за националния, а навсякъде е любимец на феновете с импровизация и техника. Изобретателен и различен на терена, особняк и извън него.
Тодор Диев (вляво) е една от легендите на Пловдив. Той е в основата на шампионския тим на Спартак през 1963 г., играе и на световното в Чили година по-рано. Мощен и бърз, направо помита съперниците по крилото.
Почина през 1995 г., на 60.
На него е кръстен стадионът на пловдивския Спартак.