Започваме с един холандец, чиято кариера не успя да се развие. За двете си години във Фейенорд Ван Хойдонг отбеляза общо 52 гола, като беше основният мотор на холандците при триумфа им в Купата на УЕФА през 2002 година.
Французинът беше истински кошмар за противниците си във Висшата лига. Анри използваше в най-голяма степен изобретателността си, като неведнъж е изненадвал вратарите, докато още построяват стената си.
Легендата на Милан, който впоследствие се превърна в любимец на феновете на Ювентус, е един от най-добите изпълнители на подобни ситуации.
Един от футболистите, които може да изпълнява статичните положения по всякакъв начин: със сила, с точност, с изненада.
Легендата на Ювентусе неведнъж е поразявал противниковата врата от преки свободни удари. Изключителната прецизност на Дел Пиеро правеше ударите му неспасяеми. Не че италианецът нямаше сила в ударите си, но точността е това, на което най-често разчиташе.
Незабравимият французин направи блестяща кариера с екипите на Ювентус, Реал (Мадрид) и „петлите“, а когато трябваше взимаше нещата в свои ръце. Французинът още помни времето си в Бордо, когато при отсъден свободен удар феновете започват да скандират „Зизу, Зизу“.
Най-младият представител в тази класация. 21-годишният полузащитник вече изгради име в германския футбол с екипите на Хамбургер и Байер (Левекрузен). Турчинът има изключителен удар, като през миналата година отбеляза шедьовър от около 40 метра във вратата на Борусия (Дортмунд) още докато носеше цветовете на Хамбургер.
Бразилецът не е с най-добрите показатели при статичните положения, но с бомбастичния си удар остава в съзнанието на милиони. Най-известното му попадение от подобна ситуация идва през 1997 година срещу Франция, когато с изключителен външен фалц оставя Фабиен Бартез безпомощен.
Трикратният носител на „Златната топка“ все по-рядко вкарва от подобни положения, но по-рано през кариерата си отбеляза някои истински шедьовъра. Той е и играчът, който в най-голяма степен успя да усвои майсторството на „падащия лист“, което Жуниньо Пернамбукано наложи. Роналдо дори има и статуя в позата, която заема преди да изпълни фаула.
Истинска институция на вратарския пост. Легендата на Сао Пауло има над 1000 мача за бразилския гранд, като е отбелязал впечатляващите над 120 гола. Сени е щатен изпълнител на свободните удари и дузпите в Сао Пауло, но има и два гола от игра.
Феновете на италианския футбол още си спомнят за поразяващия ляв крак на сърбина. Въпреки че беше защитник, Михайлович честно наказваше противниковите вратари.
Един от първите футболисти, които превръщат свободните удари в смъртоносно оръжие, което може да решава мачове.
Със сигурност един от най-добрите изпълнители от подобни ситуации. Не толкова със зрелищността на головете си, но с точността си. Платини рядко пропускаше от подобни положения.
Легендарната седмица е типичен пример за това как момент на гениалност може да преобърне мача. Освен неоспоримия му талант, мекото изпълнение на Бекъм не само при свободните удари, но и при центриранията го направиха суперзвезда от ново поколение. Англичанинът наказваше вратари от целия свят с фланелките на Манчестър Юнайтед, Реал (Мадрид), ЛА Галакси, ПСЖ и „трите лъва“. Бекъм все още държи рекорда за най-много гола от преки свободни удари във Всишата лига – 15.
Каквото и да си говорим, това е най-големият магьосник на преките свободни удари. Техника, сила и почти невъзможна траектория на топката – това беше тайната на Жуниньо. Понякога кълбото прескачаше стената и тупваше още преди да е преминала голлинията. Наистина изключителен специалист.