Дългокосият Кемпес стана национален герой при триумфа на аржентинците в домашното им първенство преди 40 години. Интересното е, че тогава той не успя да се разпише нито веднъж в първата група на шампионата, но се отпуши в мачовете от втората групова фаза, изстреляли "гаучосите" до двубоя за титлата. Той вкара по два пъти на Полша (2:0) и Перу (6:0), а на финала срещу Холандия също беше точен на два пъти за победното 3:1, с което Аржентина стана световен шампион за първи път.
Общо шестте гола на Марио Кемпес бяха с един повече от тези на Роб Ренсенбринк и Теофило Кубиляс, а аржентинецът взе и наградата за играч номер 1 на турнира.
"Адзурите" изглеждаха като аутсайдери през 82-а, когато едва излязоха от първата групова фаза, но после Роси изригна с хеттрик срещу фаворита Бразилия за победата с 3:2 - и оттам нататък нямаше какво да спре Италия. Голмайсторът вкара и двата гола при победата с 2:0 над Полша на полуфинала, както и първия във финалния мач. Италия надви Западна Германия с 3:1 и грабна купата. Така Паоло Роси завърши с 6 гола и също спечели "Златната топка" за играч на турнира.
Феномена беше пропуснал цялата квалификационна кампания на националния си отбор заради тежка контузия в коляното. Но на първенството в Япония и Южна Корея легендата показа най-доброто от себе си. Още в групата той наниза 4 гола, а в елиминациите вкара по един на Белгия (осминафинал) и Турция (полуфинал), за да достигне "селесао" до финален сблъсък с Германия. Там Роналдо спечели двубоя с Оливер Кан и вкара и двата гола на великия вратар за победата с 2:0, а попаденията му на първенството станаха общо осем. "Златната топка" за най-добър играч обаче беше дадена на Кан, по-скоро като утешителна награда.