Когато Рой Кийн осакатяваше и когато Балотели показа онази фланелка

Юнайтед - Сити 1:1 (2000-2001)

Няма как да се забрави онова влизане на Рой Кийн директно в коляното на Алф-Инге Хааланд, което прекрати кариерата на норвежеца. Кийн съвсем преднамерено търсеше отмъщение за минала свада с Хааланд, още когато норвежецът играеше в Лийдс. Тогава Кийн беше получил контузия в коляното и се превиваше от болки, а Хааланд му крещя. Затова избухливият ирландец използва дербито, за да направи умишлено влизане в коляното на Хааланд.

Освен червен картон, в началото Кийн получи три мача наказание и 5 хил. паудна глоба, но впоследствие санкцията беше увеличена (още пет мача наказание и 150 хил. паунда глоба), заради признанието на Кийн, че е целял да го "удари здраво". Оттам нататък Хааланд така и не изигра пълен мач в лигата.

Сити - Юнайтед 4:1 (2003-2004)

След като "червените дяволи" бяха елиминирани от евротурнирите, градският съперник ги довърши с унищожително 4:1. Кристиано Роналдо, Гигс и Нистелрой бяха безпомощни пред головете на Роби Фаулър, Джон Макен, Тревор Синклеър и Шон Райт-Филипс. Снимка: Getty Images

Юнайтед - Сити 4:3 (2009-2010)

Какъв драматичен развой и какъв победен гол на Майкъл Оуен в последните секунди! Юнайтед на три пъти повеждаше, Сити три пъти изравняваше. Крейг Белъми изравни за 3:3 в 90-ата минута, но предстоеше класически "Фърги тайм" - в шестата минута от добавеното време влезлият като резерва Оуен се измъкна в типичния си стил и донесе победата с външен фалц.

Юнайтед - Сити 2:1 (2010-2011)

С велики голове, които решават дербита, един играч влиза в историята. Това се случи с Уейн Рууни и неговия невероятен ножичен удар, с който засече центриране отдясно и отбеляза един от най-красивите си голове. Така донесе и победата, след като Нани и Давид Силва се бяха разписали преди това.  Снимка: Getty Images

Юнайтед - Сити 1:6

Вероятно най-запомнящото се дерби, и то не само в последните години. "Шумните съседи" попиляха Юнайтед на "Олд Трафорд" и изведоха градското дерби на Манчестър до съвсем нова фаза. А Балотели вкара и показа онази фланелка с надпис "Защо все аз?", която се коментираше толкова много.

Сити - Юнайтед 2:3 (2012-2013)

Още един драматичен развой, още едно дерби, решено в продължението. Рууни изведе Юнайтед с два гола през първото полувреме, но Сити не се предаде и изравни чрез Яя Туре и Пабло Сабалета. В самия край Робин ван Перси направи едно от най-важните си изпълнения за "червените дяволи" - точен удар от фаул в горния ляв ъгъл и съкрушително 3:2 краен резултат.

Сити - Юнайтед 0:1 (2015-2016)

И двата тима не бяха в най-доброто си състояние, но дербито беше все така оспорвано и непредсказуемо. Маркъс Рашфорд отново изригна след дебютните си голове във Висшата лига и Лига Европа, измъкна се от Демикелис и провря топката през Джо Харт за решителния гол. Някъде в този момент очакванията към младия футболист станаха нереално големи.