Иберийски полуфинал, Франция безсилна

Чаби Алонсо ознаменува своя мач номер 100 за националния отбор, отбелязвайки двата гола във вратата на Юго Лорис Снимка: Getty Images
Наставникът на "петлите" Лоран Блан призна, че южните съседи са били по-добрият отбор Снимка: mirrorfootball.co.uk

Испания победи Франция в очаквания с интерес четвъртфинал на Евро 2012 с 2:0. И двата гола бяха дело на Чаби Алонсо, който изигра мач номер 100 с националната фланелка.

Още в самото начало на мача „Ла Роха" наложиха своето превъзходство и доминация. Въпреки дефанзивната игра на „петлите" и сгъстената защита, Жорди Алба проникна в наказателното поле и асистира за първия гол в 19-тата минута.

Пред второто полувреме Лоран Блан се опита да промени ситуацията на терена, пускайти Самир Насри и Жереми Менес. Стилът на французите се промени, заиграха по-офанзивно, но без резултат. Не се стигна до чисто голово положение, побечето атаки приключваха още в зародиш. На ниво се представи Франк Рибери, но това не стигна за изравнителен гол. В продължението на мача Чаби Алонсо оформи крайното 2:0 с гол от дузпа.

На полуфинала Испания ще играе срещу Португалия, мачът е на 27 юни.

„В последната фаза на атаката Франция нямаха достатъчно сили и мощ, въпреки присъствието на Франк Рибери и Карим Бенззема. „Петлите" не се отбраняваха през целия мач, което ни позволи да наложим нашия стил на игра. В края мача бяхме уморени, но това е нормално. Сега трябва добре да си починем, за да сме готови за Португалия", коментира след двубоя треньорът на Испания Висенте дел Боске.

„Когато загубиш, винаги си разочарован. Испанците играха по превъзходен начин. С ръка на сърцето смятам, че бяха по-добрият отбор. Съжалявам най-вече за ранно допуснатия гол. Ще анализираме срещата в детайлни в следващите дни", каза наставникът на Франция Лоран Блан.

Испания развали френското проклятие и ще се изправи срещу Португалия на полуфинала. Предстои иберийски сблъсък, който ще определи и първия финалист на Евро 2012 в Полша и Украйна.