Юнайтед се променя, но героят е един и същ: 5 извода след победата над Тотнъм

Де Хеа изнесе още един извънземен мач. Но заслужаваше ли Юнайтед победата и какво не достигна на Тотнъм? Снимка: Getty Images

1. Промяната при Солскяер е трайна и приносът на мениджъра вече няма как да се подценява

През първото полувреме Манчестър Юнайтед доказа, че промяната в представянето при Солскяер е значима и трайна, а победите над по-слаби съперници през последните седмици не бива да бъдат омаловажавани. Отборът вече играе на съвсем друга скорост, залагайки неизменно на Рашфорд, Марсиал и Лингард, а Пол Погба се чувства свободен да напада и да завършва атаките. В първите 45 минути на "Уембли" Юнайтед показа нужната твърдост в защита и осъществи няколко чудесни контраатаки, последната от които се превърна в гол. След мача Погба разкри, че ситуацията при попадението на Рашфорд е била тренирана през седмицата и играчите са били инструктирани да контраатакуват Тотнъм по срещуположния фланг на този, по който атакуват "шпорите". Така че тактическият замисъл на Солскяер проработи и норвежецът направи още една силна заявка да получи поста за постоянно. Снимка: Getty Images

2. Колкото и да е обновен Юнайтед, отново опря до познатия герой

Някои неща не се променят. Колкото и да е обновен Юнайтед, щом дойде големият мач, всичко отново опря до Давид де Хеа. Героят на срещата отказа развихрилия се Тотнъм през втората част, когато ударите към вратата му летяха от всички посоки. С чудовищните 11 спасявания след почивката (повечето от които с крака), Де Хеа не просто осигури победата, но и спаси Юнайтед от разгром. "Червените дяволи" издишаха все повече с напредването на времето, не успяваха да противодействат на комбинациите на противника и допускаха чисто положение пред вратата си през няколко минути. Де Хеа обаче направи толкова спасявания за едно полувреме, колкото никой друг вратар не е правил за цял мач през този сезон във Висшата лига. Солскяер има доста проблеми за решаване, но има и най-добрия вратар в лигата.

3. Тотнъм загуби заради завършващите удари

Играчите на Маурисио Почетино изнесоха силен мач и превъзмогнаха натрупалата се умора през втората част, когато мачкаха съперника. В друг ден Спърс щяха да вкарат поне 3-4 попадения от толкова положения, но могат да бъдат разкритикувани за завършващите си удари - всички те бяха твърде близо до Де Хеа и в такива случаи вратар като него няма да се пропука. Испанецът трупаше самочувствие с всяко следващо спасяване, докато при "шпорите" започваше да личи отчаяние. Обичайните реализатори като Кейн и Деле Али така и не успяха да отправят неспасяем удар, макар че имаха позициите за това, и впечатляващото второ полувреме на домакините остана напразно. Случват се обаче и такива мачове, все пак Тотнъм отбеляза 23 гола в миналите си 6 срещи. А и принудителната смяна на Муса Сисоко още през първото полувреме навреди много на тима. Снимка: Getty Images

4. Пол Погба вече прилича на футболист за 100 млн.

Откакто играе под ръководството на Солскяер, Погба добива облика на този футболист, който феновете искаха да видят веднага след трансфера му за 105 млн. евро от Ювентус. Французинът се наслаждава на новата си свободна роля в центъра и на възможността да бъде по-близо до вратата на противника. В миналите 4 мача за първенство той се прояви с 4 гола и 3 асистенции, а декември се оказа най-силният месец в кариерата му. Нищо от това обаче няма да има толкова голяма тежест, докато Погба не започне да решава големите мачове в полза на Юнайтед - и срещу Тотнъм той направи точно каквото се иска от него. Халфът организираше контраатаките на отбора с точни пасове и Муса Сисоко се измъчи с опазването му, а даже и се контузи. Освободен от опеката на Сисоко, Погба хвърли идеалния пас към Рашфорд за победния гол. Така откакто Солскяер е на "Олд Трафорд", Погба е записал най-много асистенции във Висшата лига (4). Остава въпросът дали присъствието на Солскяер или по-скоро отсъствието на Жозе Моуриньо е факторът, който дава криле на Погба. Снимка: Getty Images

5. Тотнъм не е реален претендент за титлата

Допреди този кръг Тотнъм беше на 6 т. от първото място в Премиършип и логично беше поставян като скрит претендент за титлата покрай борбата между Ливърпул и Манчестър Сити. В този много силен сезон за водещите отбори обаче, Спърс не са достатъчно постоянни, за да се задържат плътно до фаворитите и загубата от Юнайтед вероятно ще е твърде тежък удар за самите играчи и вярата им, че са способни на това постижение. Колкото и прекрасен отбор да изгради Почетино, той все още не е от класата на Сити и Ливърпул, за да ги изпревари именно тази година.