Арсенал задълбочи кризата в Юнайтед и дръпна в битката за Топ 4

Арсенал задълбочи кризата в Юнайтед и дръпна в битката за Топ 4 Снимка: Getty Images

Арсенал изигра нов добър мач и затвърди добрите впечатления при победата над Челси с такава срещу Манчестър Юнайтед с 3:1 на "Емирейтс". "Червените дяволи" пък продължават с кошмарната си форма, записвайки четвърта загуба в последните шест мача във всички състезания.

Домакините поведоха още в третата минута чрез Нуно Тавареш. Португалецът се възползва от не особено добре отразен удар от Давид де Хеа, бе изпуснат от защитата и отблизо изведе Арсенал напред в резултата.

След това дойдоха няколко съдийски решения, към които от Юнайтед имаха сериозни претенции. Първо, Еланга поиска дузпа за това, че е бил съборен от Тавареш в наказателното поле, след което такава поиска и Джейдън Санчо, след като след негов рейд топката се удари в ръката на Седрик Соареш, който буквално лазеше на четири крака.

В нито един от двата случая реферът не показа бялата точка. Но го направи в полза на Арсенал минути по-късно. В 30-ата минута Еди Нкетия вкара топката във вратата на Де Хеа, но голът му бе отменен заради засада. Впоследствие съдията реши да преглежда ситуацията и видя нарушение на Алекс Телеш срещу Букайо Сака, заради което отсъди дузпа в полза на Арсенал.

Сака застана зад топката и с точен изстрел направи резултата 2:0 в полза на домакините. По-малко от 120 секунди по-късно обаче Кристиано Роналдо намали изоставането на гостите, засичайки хубаво центриране на Неманя Матич.

Португалецът посвети гола си на смъртта на новородения си син, а по подобие на феновете на Ливърпул през седмицата, и тези на Арсенал на "Емирейтс" отдадоха почит към трагедията на Кристиано и семейството му с аплодисменти в седмата минута на двубоя. Попадението бе под №100 за Роналдо във Висшата лига.

Десет минути след началото на втората част Юнайтед все пак получи дузпа. Реферът видя нарушение на Тавареш, който игра с ръка, след като загуби борбата с Матич за една висока топка в наказателното поле. Ударът в ръката бе отблизо, но съдията прецени, че ръката на Тавареш е била прекалено разперена, заради което посочи бялата точка.

Вместо Роналдо, зад топката застана Бруно Фернандеш, който прати топката в гредата. Така Бруно изпуска втора поредна дузпа, като при предишния си пропуск - на 25 септември срещу Астън Вила, стреля над вратата. Секудни по-късно Кристиано вкара за 2:2, но голът му бе отменен заради минимална засада.

Снимка: Getty Images

Юнайтед продължи натиска си и още минута по-късно Диого Далот излезе на стрелкова позиция, но ударът му бе отразен от Рамсдейл, на когото след това му помогна и другата странична греда. През първата част Далот също удари греда, след като негов удар извън наказателното поле кацна върху напречната греда. Така в рамките на един мач Арсенал бе спасен и от трите греди.

Надеждите на Юнайтед да вземе нещо от "Емирейтс" бяха попарени в 70-ата минута след прекрасно изпълнение от дистанция от страна на Гранит Джака. Фернандеш, който имаше ужасен следобед, не овладя добре една изчистена топка, тя стигна до Джака, който от около 20 метра стреля неспасяемо в близост до лявата греда на Де Хеа.

Накрая Бруно Фернандеш можеше да си изкара и директен червен картон с едно доста закъсняло и грубо влизане, но реферът се смили над него и му вдигна само жълт. Затова и португалецът бе сменен седем минути преди края, а на негово място на терена се появи Хуан Мата.

Така Арсенал има вече 60 точки на четвъртата позиция, с три повече от Тотнъм, който обаче е с мач по-малко. Юнайтед, който е с голова разлика от 1:7 от последните си два мача след разгрома с 0:4 от Ливърпул в предишния кръг, остава шести с 54 пункта с мач повече от Арсенал и с два повече от "шпорите".