Системите на самоуправляващите се автомобили стават все по-добри. Основният риск сега е по отношение на физическата сигурност и безопасност, както на превозваните хора и товари, така и на околните превозни средства и инфраструктури.
Става дума основно за дроновете, които все по-масово се предвижда да бъдат използвани за пренос на пратки и пакети (Amazon отдавна вече има патент за своите търговски дронове). Към момента използваните дронове са управлявани основно от пилоти или са използвани за движение по предварително планирани маршрути, но вероятността съвсем скоро да бъдат пуснати в употреба летателни средства, които да вземат автономни решения, е много голяма. Рискът съответно е от непредвидени катастрофи и въздушни сблъсъци.
Някои компании, като Volvo, създадоха самоуправляващи се камиони. Разбирането, че това е бъдещето, особено в областта на тежкотоварните превозни средства, става все по-масово. Все по-големи обаче са и рисковете. Основният риск е, че те биха могли да представляват опасност и за критично важни инфраструктури, като например железопътни линии, корабни пристанища, предприятия.
Разработката на все по-"умни" роботи" се е превърнала в абсолютна обсесия за много от водещите технологични компании. Особено полезни са те в индустрията и в медицината. Разработките на роботи са силно застъпени и в армията, но новата технология все още се разглежда като рискова за човешката физическа сигурност.
"Умните" роботи вече спокойно могат да бъдат използвани за прецизни хирургически процедури - и такива експерименти се провеждат - но учените предупреждават, че на този етап все още съществува риск за пациентите.
Според учените все по-модерните устройства, които могат да играят ролята на ваш личен асистент, все още не са най-безопасното нещо, защото много от тях съдържат рискове относно сигурността на личните ви данни. Особено онези устройства, които разчитат на аудио информация, която се записва на сървър.
Това представлява работа с огромен ресурс от информация, събрана от различни източници - например от клиенти на големи компании. Това са информационни активи с голям обем, висока скорост и голямо разнообразие. След обработка чрез алгоритми на тези данни могат да се създават модели, а повтарящите се модели позволяват предвиждането на множество събития. Рисковете тук са все още неизвестни, но учените не изпускат от поглед развитието на тази област.
Кибер проблемите в сградните инсталации или HVAC системите (системи за отопление, вентилация и климатизация) могат да доведат до голям брой физически инциденти.
Този термин се отнася до нови промени в IT сферата, чрез които се отдава по-голяма роля на софтуерните системи при контрола на различни видове хардуер. Виртуалният хардуер, според учените, не може да се контролира толкова добре, колкото физическият хардуер, като например сървърите.
Добавената реалност стана абсолютен хит през 2016-а, а нейното чисто въплъщение представлява играта Pokemon Go. Опасностите от тази технология обаче се крият в това, че тя може да дава фалшива информация на използващите я за света наоколо. Друга опасност е, че добавената реалност представлява изключително достоверен източник за това къде точно се намира и какво се занимава потребителят, а с тези данни би могло да се злоупотреби.
Ако свържем ИИ с обработката на големите данни, можем да получим подобие на изкуствен интелект. Вече сме свидетели на неговото раждане (в самоуправляващите се коли и дори в смартфоните, например), но въпросите за сигурността що се отнася до истинското му влияние върху физическия свят, все още са неизяснени.
Ако устройства с ИН могат да формират собствени мрежи, те могат да заобиколят мрежово базирания контрол за сигурност, което представлява потенциален риск с все още неизвестни последици.