Ако още не сте го направили, може би е дошъл моментът да видите какво е чувството да играеш видеоигри във виртуална реалност. Началото на 2017 г. ни посреща с безпрецедентно голям брой шлемове за VR. Освен Oculus VR и HTC Vive, през есента се появи още PlayStation VR заедно с две дузини нови игри. На пазара са и мобилните шлемове Daydream View и Galaxy Gear VR, за които с бързи темпове също се увеличава броят на наличните заглавия.
Още в края на януари ще видим Resident Evil 7 във виртуална реалност – хорърът е съвместим с PlayStation VR. Ако искате да се почувствате като командир на космически кораб, ще може да го направите през март с излизането на Star Trek: Bridge Crew (HTC Vive, Oculus Rift, PlayStation VR), а по-нататък Fallout 4 също ще има VR версия. Raw Data е обещаващ ко-оп VR шутър за РС и HTC Vive, който вече се намира във фаза на ранен достъп. Други заглавия, които очакваме с интерес, са Ace Combat 7 (PlayStation 4), The American Dream (HTC Vive, Oculus Rift, PlayStation VR) и Arktika.1 (Oculus Rift).
Стриймингът става все по-важен за света на видеоигрите. От една страна, той представлява нов метод за играене на игри, при който не са необходими физически носители и дори не е нужно да сваляте играта на конзолата или компютъра си. От друга, това е тенденцията самите геймъри да излъчват собствените си геймплейни сесии. Докато първото може да бъде крачка към решаването на технологичните ограничения и преминаването към бъдеще без физически носители, второто е изключително важно за растежа на геймърската общност.
Вече се очерта цяла демографска извадка, която консумира подобно съдържание. Възходът на YouTube звездите, Let’s Play сесиите и е-спорта са част от новата вълна мултимедийно съдържание, която ще играе все по-голяма роля и през тази година. Ако още не се чувствате част от тези тенденции, през 2017-а може да промените това – като например изпробвате cloud гейминга, в който играете чрез стрийминг, или да се присъедините към платформата Twitch, където ви чака огромно съдържание, свързано с видеоигрите.
През 2017 г. конзолата Wii U ще навърши пет години, но Nintendo вече гледа по-напред и подготвя пускането на следващата си конзола Switch. Хибридният модел на новия продукт изобщо не е изненадващ, тъй като много геймъри днес се разкъсват между играта у дома и в движение. В случая с Nintendo Switch това вече не е проблем – просто ще може да вземете същата система и същата игра и да продължите да играете, където и да отидете. За много хора с напрегнато ежедневие това най-сетне дава шанс наистина да довършват любимите си игри.
Switch обаче не е единствената нова хардуерна платформа за тази година. През есента ни очаква Project Scorpio - нова Xbox One ревизия, която се позиционира от Microsoft като най-мощната игрова конзола, създавана някога. Всички игри, които софтуерния гигант прави и издава за подобрената ХВОХ ревизия, наречена Project Scorpio, ще поддържат 4К по подразбиране, а няма да увеличават изкуствено резолюцията от 1080р.
PlayStation 4 Pro също ще навлезе в първата си година на пазара и все повече заглавия ще бъдат оптимизирани за нея. Така че през следващите месеци ще можете да изпробвате няколко нови конзоли и да направите своя избор.
Ако сте РС геймър, новата година ще ви донесе доста изкушаващи възможности за ъпгрейд на машината. Вече са достъпни мощните геймърски видеокарти GTX 1080, GTX 1070 и GTX 1060 на Nvidia, както и Radeon RX 480 и Radeon RX 470 на AMD, отлични опции за съответната цена. В другия край на спектъра, съвсем скорошната GTX 1050 Ti е добър вариант за 1080р гейминг на приемлива цена. Всъщност, да сглобиш нов компютър никога не е било по-вълнуващо, тъй като в момента има чудесни предложения за 4К гейминг при висок брой кадри в секунда. SSD дисковете стават все по-достъпни и ако още не ползвате такъв, вече е крайно време да го направите.
При софтуера, следващият голям ъпдейт за Windows 10 ще дойде през март 2017 г., а с него ще видим т.нар. Game Mode. Този режим ще позволи на Windows 10 да разпределя ресурси така, че приоритет да получават игрите. Очертава се DirectX 12 поддръжката да обхване все повече нови заглавия, след като най-големите игри от празничния сезон (Battlefield 1, Gears of War 4, Forza Horizon 3) поддържаха стандарта. Затова ако държите на максимално добра графика, видеокартата ви също трябва да поддържа DirectX 12.
Мобилните игри са на интересен етап. Те достигат повече потребители и изкарват повече пари, отколкото която и да била платформа някога, но темпото на развитие се забави значително. Повечето от топ игрите на 2016 г. са същите заглавия, които държаха върха на класациите през 2015 г. и дори през 2014 г. Липсата на достатъчно нови хитови игри води до застой, така че 2017 г. ще бъде критична за развитието на този сегмент.
Малко изненадващо, единственото положително нещо тук е Nintendo. През 2016 г. Pokemon Go и Super Mario Run показаха, че известните поредици на компанията все още могат да дадат нещо ново и интересно на мобилния гейминг. Най-важното е, че Nintendo опитва нещо ново и дори да не успее напълно, това ще раздвижи пазара, достигнал известен застой след години на иновации и растеж. Ако досега сте пренебрегвали и подценявали мобилните игри, през 2017-а може да им дадете шанс – сред тях има такива, които го заслужават.
Не е задължително новата година да е белязана само от скучни корпоративни стратегии и технически термини; игрите са преди всичко забавление, нали? Има неща, които всеки може да направи, за да вдъхне нов живот на геймърските си навици и новата година е добър повод за това.
Да имаш гадже, което няма нищо против игрите, е сбъдната мечта за всеки геймър. Понякога нещата са дори още по-съвършени и човекът до вас също обича да играе. Представете си, че половинката не само е ОК с игрите, но дори иска да седне заедно с вас пред телевизора или монитора? Това наистина е страхотно и е предпоставка за някои изключително забавни и вдъхновяващи моменти. Вече огромен брой игри предлагат кооперативен режим и ако досега не сте опитвали да играете заедно, крайно време е да го направите. Rayman Legends е страхотно забавен платформър, когато седите на дивана с приятел, а същото се отнася и за игри като Diablo III, Super Mario 3D World, Trine 3 и др. Предстоящи заглавия с ко-оп режим, които можем да очакваме през 2017 г. са Sea of Thieves (Xbox One, PC), Crackdown 3 (Xbox One, PC), Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands (Xbox One, PS4, РС) и Friday the 13th: The Game (Xbox One, PS4, РС).
Възможностите да пробвате са налице: всички конзоли поддържат по няколко контролера, а Steam също без проблем разпознава Xbox 360 и Xbox One контролер, както дори и DualShock 4, чиято поддръжка бе добавена през миналата година.
Всеки от нас има предпочитания - любима игра, най-обичан персонаж или пък конзола, с която свързва носталгичните спомени от детството си. Но всеки от нас също така не обича или направо мрази някои заглавия и дори цели жанрове. Това е съвсем нормално и през по-голямата част от живота си геймърите съзнателно избягват такива игри.
Новата година обаче е време за нови изживявания, затова защо не опитате да дадете шанс на игра, която обикновено бихте пренебрегнали? През 2017 г. ще видим повече нови игри откогато и да било, така че е доста вероятно сред тях да има някое заглавие, което да ви убеди в достойнствата на пренебрегван досега жанр.
Например, ако гледате с пренебрежение на инди игрите, платформърът Cuphead ще се опита да ви промени мнението. Ако не харесвате игрите с отворен свят, защото са прекалено разпилени, Shenmue III и Horizon: Zero Dawn се очертават като високобюджетни продукции с големи и примамващи светове. Ако сте твърди привърженици на виждането, че играта е само за един човек, новият мултиплейър екшън For Honor може да се окаже заглавието, което ще ви накара да погледнете с други очи на мултиплейър игрите. Дори да не си падате по стратегиите в реално време, дайте шанс на Halo Wars 2 и може би ще откриете нов любим жанр.