Ще забравим ли добрите стари „1234“ или „0000“? Най-вероятно не напълно, но през 2021 година се очакват няколко важни крачки към свят без пароли. Сензорите за пръстови отпечатъци стават все по-прецизни и се появяват във все повече устройства, а системите за лицево разпознаване и разпознаване на ретината ги следват по петите. Биометричните данни все по-уверено и на все повече места ще изместват паролите.
За добро или лошо работата от дома при професии, които го позволяват, ще се запази и през новата година. Редица технологични гиганти като Twitter заявиха, че служителите им ще се върнат по офисите, чак след като пандемията бъде поставена под пълен контрол и ако самите работници го желаят. Така през 2021 г. със сигурност ще се възползваме от нови приложения за чат, виртуални срещи, дигитални дъски като тези на Mural. Заедно с това персоналните IT услуги и поддръжка ще станат още по-популярни за малки фирми, които нямат собствен технологичен екип.
LiDAR сензорите сами по себе си не са новост – те съществуват още от началото на 90-те. Сега обаче те намират своето място в iPhone 12, а оттам най-вероятно ще стигнат и до други флагмански устройства. Технологията за лазерно сканиране на обекти и площи може да намери нови и нови приложения и във виртуалната реалност, и в 3D сканирането и принтирането. Истинският капацитет на LiDAR ще видим през 2021 г.
Още една технология, която не е никак нова, но нямаме никакво търпение да разгърне потенциала си. Върху автономни коли работят някои от най-големите имена в бранша, начело с Tesla, но засега повечето си навличат само яда на потребителите, които установяват, че колите им далеч не могат да се управляват сами. 2021 г. е предвидена да промени тази тенденция като представи истински автономни автомобили. Подобен експеримент вече тече във Финикс, Аризона, където оперират 300 автономни таксита. А конкуренцията точно в този бранш не спи…
Заченките на тази революция видяхме и в България, когато ни се наложи да чакаме на километрични опашки пред куриерските фирми. 2021 г. се очертава също толкова динамична и е ясно, че част от ограниченията ще останат и през идните месеци. Затова търговците все по-масово залагат на виртуални магазини и хипермаркети, които ще бъдат последвани от дигитални пробни за обувки и дрехи, а защо не и онлайн консултанти по храни и вино например. Супермаркетите със самотаксуване също ще трупат все повече популярност.
Големите играчи като Facebook, Google и Amazon изпращат 2020 г. с облаци, надвиснали сериозно над главите им. Американските власти настояват Facebook да се раздели с Instagram, защото в противрен случай представлява нелоялна конкуренция. Google се разтърсва от скандали, в които са намесени сексуален тормоз и расизъм, а Amazon е печално известен с неетичното си отношение към служителите, особено по време на пандемия. Ентусиазирани сме да видим какви точно размествания ще се случат из тези пластове на технологичния свят.
Още през 2019 г. технологичното издание The Verge подозира, че валутата на бъдещето могат да се окажат паролите за стрийминг услуги. Те дори и не предполагат, че пандемията ще осъществи тази прогноза още през следващата година. В идните 12 месеца да имаш достъп до най-известните платформи ще е още по-ценно заради редицата продукции, които няма да рискуват и да чакат кината да отворят. Стрийминг войните могат да продължат до безкрай, стига негово величество Потребителят да е доволен.
Развълнувахме се, когато дойдоха първите обнадеждаващи новини за ваксините срещу коронавирус. Истински се обнадеждихме, когато първите препарати получиха одобрение. Но първите ваксини на база мРНК технология са надежда не само за настоящата пандемия, а и за преборването на редица заболявания, сред които и някои видове рак. Минусът – все още има много антиваксъри, които не вярват, че технологиите позволяват разработката на ваксини буквално за месеци.