Решете кой модел ще ви е най-удобен
Видовете чадъри са ръчни, автоматични, сгъваеми или тип "бастун". Всеки от тях има своите предимства и недостатъци. Изборът зависи от това какви разстояния изминавате пеша в дъждовно време - тоест дали трябва да е здрав и устойчив, или по-скоро малък и сгъваем.
Най-издръжливи са дългите чадъри, чиито дръжки на практика са един елемент. Сгъваемите за сметка на това много по-лесно могат да бъдат пречупени или огънати, тъй като техните спици и основа (ствол) се състоят от няколко сегмента. За да не се огъва в основата, тя трябва да бъде и твърда, и еластична едновременно.
Полуавтоматичният чадър например, който се сгъва с ръце, може да ви коства време, ако бързате да се качите в автобуса. Помислете за това.
Ако дръжката е от естествено дърво, например, е много по-приятна на допир, в сравнение с евтина пластмаса. Избирайте стабилна дръжка особено когато целият ден се очертава дъждовен, за да не се измори ръката ви, както би се случило с малка и неудобна такава. Гумената ръкохватка е практична с това, че не се чупи или изтрива и трудно ще се изплъзне от ръката.
Помислете и за размера на сенника, когато е отворен - например имате ли нужда от голям чадър, който да покрива вас и вашите деца едновременно, или половинката ви, или ви трябва по-малък и компактен, който е само за вас, прибирате лесно в чантата и е лек.
Сенникът може да има значителен диаметър на покритие от 120 см и здрава конструкция от 16 спици, който ви дава много голяма сигурност, че сте защитени от дъжда. Или да е компактен, джобен и сгъваем и да го приберете в чантата. Конструкцията на някои сгъваеми чадъри е толкова добра, че позволява да издържат скорост на вятъра дори 140 км/ч.
Като купувате чадъра, го отворете и затворете няколко пъти, за да се уверите, че частите му работят добре. Огледайте купола - материята трябва да бъде равномерно изпъната, уверете се, че платът е закрепен добре за спиците.
И като казахме плат... Много търсени са чадърите с конструкция от фибростъкло, което е изключително лек материал. Добри варианти са полиестерът (особено с добавен памук) и гумираният сатен, защото са трайни, отблъскват водата и съхнат бързо. По-евтин вариант е полиетиленовият плат, но пък е по-нетраен. Комбинацията полиестер с памук струва повече, но за сметка на това се отличава с висока водоустойчивост.
Що се касае до спиците - нека са стоманени с титаново покритие, защото не допускат ръждясване, казват експертите. По-тежки са от алуминиевите, но са и по-здрави. Обикновено спиците са между 6 и 16. Увеличеното тегло е следствие от усилена рамка и повечето спици в конструкцията. Колкото повече спици има чадъра, толкова по-тежък и естествено по-здрав ще бъде. Надеждни са и металните спици.
Чадърът е моден аксесоар дотолкова, колкото като такива се възприемат чантата, шапката или обувките. Затова не е без значение да отдадем заслуженото на избора му.
Класика си остават черното, сивото, тъмносиньото, червеното и прозрачният найлон, а са и лесни за съчетаване. Но цветният чадър би подействал добре на настроението в мрачните дъждовни дни.
Все по-често виждаме как стилни дами комбинират цвета на обувките и чантата с този на чадъра. Тук по-скоро е въпрос на вкус, но има един общовалиден съвет - ако обичайно се обличате цветно, по-добре чадърът да е в по-обрани цветове, за да не приличате на плодова салата. Или ако имате цветя по дрехите си, по-добре избегнете и цветята по чадъра. Това не създава пролетно настроение, а изглежда по-скоро като недомислица.
Продават се и такива чадъри, които са от полиестер с импрегниран тефлон, която материя може да сменя цвета си в зависимост от светлината, температурата и попадналата на купола вода. Може да поискате и специално изображение или рисунка на чадъра си.
Съвет към по-суетните е да избират цветове, чието отражение и сянка не правят лицето да изглежда изморено - като зелено и синьо. Топлите тонове обикновено подобряват цвета на лицето.
Класическият едноцветен чадър тип "бастун" например е идеално допълнение към деловия бизнес стил. Но пък изглежда прекалено строго за онези, които се носят по-неглиже.
Всички тези съвети важат и при избора на детски чадъри. Търсете висококачествени материали и имайте предвид дали ще го носите вие, когато не вали, дали детето ще мине дълго разстояние с него и дали ще трябва да го прибира в тежка ученическа раница, без да намокри учебниците си.
А иначе за живота на чадъра може да допринесете и вие самите. Когато е мокър, го оставете да изсъхне преди да го затворите и приберете. След като изсъхне обаче го свийте, за да си "отпочива" платът. Добрите чадъри могат да се перат (на ръка разбира се), без да имате чувството, че ще потрошите спиците.