На 11 ноември тази година Полша празнува 100-годишнината от своята независимост. Празникът е двоен, защото тази година се честват и сто години дипломатически отношения между Полша и България, които са установени през същата 1918-а.
По този повод Полският институт в София организира изложба, в която ще бъдат представени 100 любопитни факта за страната.
Изложбата ще се състои в градинката пред НДК, в близост до пространството, известно на софиянци като „Кравай", в периода между 5 и 30 ноември.
Ще видите и преживеете Полша, както само сте се досещали, но вероятно не сте осмисляли - с нейната изумителна природа, богати туристически възможности, величествена история, личности, които променят света, икономически и научен подем, образование за пример, вкусна кухня и изкуство, което провокира и вдъхновява.
Ето само някои от най-интересните факти:
Полша е първата и за момента единствена страна от бившия социалистически блок, която влезе в групата на 25-те развити икономики в света. Това се случи на 24 септември 2018, когато излезе новината за преминаването на Полша от групата на „напреднали развиващи се" в групата на „развити" икономики. Подобна промяна се случва за първи път от 10 години насам.
Словинският национален парк, разположен на брега на Балтийско море в Северна Полша, е известен със своите подвижни пясъчни дюни, като най-голямата от тях се издига на цели 42 метра над морското равнище.
Размествайки се, дюните разкриват под себе си фосилизираните останки на горите, издигали се някога на същото място.
Полският град Вроцлав беше избран за "най-добра европейска дестинация" през настоящата 2018 г. от престижната, базирана в Брюксел организация European Best Destinations. Той печели пред градове като Билбао, Милано и Амстердам.
Вроцлав е известен като "Градът на 100-те моста". Всъщност, те са 117, което го нарежда на 4-то място в Европа. През 2016 г. Вроцлав беше Европейска столица на културата.
Най-големият тухлен замък в света - Малборк - се намира в едноименния град в северната част на Полша. Той е построен през 13-ти век от рицарите от Тевтонския орден.
За тези, които няма да могат да посетят изложбата на живо, има създадена интернет страница с всички факти - http://100.institutpolski.org.