На 15 ноември започват Коледните пости и с това часовникът започва неуморно да отброява оставащите дни до Рождество Христово. Замисляли ли сте се, че в календара на православните християни всъщност повече от половината дни в годината са отредени за пост и пречистване? Само преди сто години в менюто на българите почти не са присъствали месо и млечни продукти, при всички положения не и целогодишно. В дните сряда и петък блажното почти винаги е било изключено от традиционната семейна трапеза. Тези порядки контрастират осезаемо със сравнително новите ни навици.
Несъмнено в забързаното си ежедневие много от нас консумират прекалено много и неправилно приготвени или обработени храни, комбинирани по начин, който затруднява усвояването им от организма. Така трупаме токсини, слуз и различни отпадъчни или отровни вещества. Процесът на детоксикация може да бъде свързан с различни неприятни симптоми като главоболие, лошо настроение, а в някои случаи дори и депресия. Но си струва, ако искаме да стимулираме обновяването на клетките, да постигнем подобряване на енергията и самочувствието, избистряне на мислите, оздравяване и подмладяване на кожата, нормализиране на теглото, а оттам и подсилване на имунитета.
Освобождаването на организма от натрупаните излишъци е в тясна връзка и с духовното възвисяване при най-различни култури, среща се в древните ведически текстове, също при будистите, мюсюлманите, юдеите. Извън религиозната трактовка обаче, нека проследим как можем да подпомогнем и засилим процеса на пречистване, като интегрираме рецепти от природата, за да се почувстваме по-жизнени, здрави и подготвени за предизвикателствата на зимата.
Традиционният строг пост се свързва с въздържание от алкохол, интимни отношения, шумни празненства, лоши помисли и т.н. В действителност дори само 10-20 последователни дни, в които спазваме определени ограничения и отделяме време за по-специална грижа, ще дадат отражение върху общото ни състояние. При всички положения бихме препоръчали да се избягва тютюнопушенето, стимулиращите и алкохолни напитки, полуфабрикатите и обработените пържени или сладки храни, а когато е възможно и медикаментите. Постепенно могат да се изключат и животинските продукти. Хубаво е и е най-естествено да избираме сезонни и местни продукти, както и да използваме доказано оживителните свойства на растенията. Движението, почивката и добрият сън също са от съществено значение.
Можем да включим в менюто си чайове и билки като лайка, мента, мащерка, шипка, маточина, жълт кантарион, а също и да подправяме с чубрица, кимион, розмарин, кориандър, целина, червен пипер, майоран, босилек, куркума, джинджифил и други.
Доста от изброените билки можем да включим в пречистващата програма паралелно и чрез ароматерапията, а етеричните масла се явяват мощни сподвижници в процеса на детоксикация. В същността си функцията на етеричните масла е да пречистват, като защитават растенията от различни агресори като вируси, бактерии, гъбички и паразити. Можем просто да вземем тази им функция назаем от природата.
Ето и някои от основните масла, които препоръчваме да ползвате за пречистване на организма: плод на хвойна (особено подходящо за бъбреците и лимфната система), розмарин вербенон (стимулира черния дроб), лимон и грейпфрут (регенериращи и възстановяващи за кръвоносната система и черния дроб).
Етерични масла, които подпомагат борбата с мазнините: портокал (сладък), босилек, лавандула, грейпфрут, розмарин, салвия, мащерка, петигрен, лимонена трева.
Етерични масла, които имат диуретична функция и също така подпомагат борбата с мазнините: резене (сладко), грейпфрут, кипарис, лимон, хвойна (плод).
Като най-безопасен и ефективен начин за приложение в програма за детоксикация препоръчваме приложението на маслата чрез дифузия, вани (за тяло и/ или крака), както и масаж (на цяло тяло или локално). Навлизайки през порите на кожата ни чрез масаж (подходящо разредени в базово масло), етеричните масла се транспортират към всички части на тялото чрез кръвоносната и лимфната системи. Самото вдишване на маслата способства за детоксикация чрез дихателната система, като освен това се отразява на настроението и духа ни.
Комбинации за вана (цяло тяло или само крака):
Тонизираща вана: разтворете 3 капки грейпфрут + 2 капки босилек в 1 ч.л. мазнина (зехтин, бадем, кокосово масло). Добавете към напълнената вече вана и се насладете на момента.
Диуретична вана: разтворете 3 капки лимон + 2 капки хвойна в 1 ч.л. мазнина. Добавете към напълнената вече вана и се насладете на момента.
Готов вариант за добавяне в базата са 5 капки от синергичната комбинация Пречистване на Oshadhi, ще свърши идеална работа. Съдържа лимон, сладък портокал, полска мащерка, розмарин цинеол. Ползвайте я и в дифузер.
Елиминация на токсини: за цяло тяло добавете към напълнената вече вана (с максимално топла вода) 2 шепи английска сол, 1 шепа морска сол, 2 капки хвойна, 3 капки лимон, 2 капки грейпфрут, 1 капка босилек. Масажирайте проблемните зони и тези с целулит, докато сте във ваната.
За вана за крака количеството е наполовина за солите, а от маслата сложете 1 капка хвойна, 2 капки лимон, 1 капка грейпфрут и 1 капка босилек.
В блога на Oshadhi може да откриете и специални рецепти за масажни масла, с които да подкрепите функциите на организма в процеса на пречистване.
Едно избрано предложение за по-ефективно пречистване може да откриете тук.
Нашата селекция от продукти за детоксикация, пречистване и пости може да намерите тук.
Бъдете здрави и се грижете за тялото и духа си!
*Внимание! От Oshadhi напомняме, че маслата са силно концентрирани и не препоръчваме вътрешен прием, като освен това съветваме да спазвате препоръките за количество и разреждане с базови масла.