Изкуството е навсякъде около нас, а колкото по цветно е то, толкова влиянието му е по-силно.
Ако скоро не сте посещавали музей, сега може да го направите. Отидете до Париж или до Ню Йорк, изберете Рим, Лондон, а защо не и някой град в България.
Сигурно когато четете това ви прозвучи абсурдно, но да, възможно е и то с минимум усилия.
Коронавирусът промени културния живот по света. Затвори почти всички музеи, театри и концертни зали, отмени предстоящите изложби, както и принуди хората да останат по домовете си.
Въпреки това интернет създава невероятни възможности да останем социални и без да се виждаме, да гледаме концерти без да излизаме от вкъщи и да посещаваме едни от най-впечатляващите музеи в света и то от удобството на собствения ни дом. Дори в компанията на домашния любимец.
От няколко години Google развива своя собствена платформа за култура и изкуство. Името ѝ е Google arts and culture и съдържа голямо разнообразие от произведения на едни от най-известните художници в целия свят.
Когато ви омръзне да се ровите из тези велики творби, направете виртуална разходка из световните исторически забележителности или научете любопитни факти около живота на знаменити личности.
Следващите ни предложения са свързани с музеи, които в действителност не бихте могли да посетите за един ден, но спокойно можете да го направите онлайн:
- Санкт Петербург е известен с Ермитажа, който е и един от най-важните центрове за култура и изкуство в света.
Първоначално Ермитажът бил замислен като място за уединение, каквото и означава неговото име от френски език. Към края на XVIII век в него вече били събрани най-добрите художествени ценности в Европа, а в началото на ХХ век музеят разполагал с около 600 хил. произведения на изкуството.
Дълги години мястото е било достъпно само за висши сановници, дипломати и приближени на царското семейство, но сега може да го посетите спокойно, дори от разстояние.
- Музеят "Метрополитън" в Ню Йорк е най-голямата институция в САЩ за представяне и изследване на всички видове изкуства.
Съдържа в себе си множество художествени галерии, както и такава за професионална фотография, музей за музикалните инструменти и библиотека за научни изследвания.
Днес постоянната колекция на "Метрополитън" съдържа над 2 млн. произведения на изкуството. На сайта си музеят предлага най-различни възможности за бягство, така че не се колебайте да го посетите.
Една "разходка" из света на изкуството без отбиване до Париж няма да е пълна. Но не за хапване на кроасани с масло, а за засищане на културния глад.
- С "Добре дошли в "Лувъра" ви подканяме да обиколите един от най-забележителните музеи в света.
Експозициите му включват предмети от праисторическия период до XIX век, разпределени в 8 колекции - "Древен Египет", "Гърция", "Етрурия и Рим", "Изкуство на Близкия Изток", "Ислямско изкуство", "Скулптури", "Декоративно изкуство", "Картини" и "Гравюри и графики".
На сайта бихте могли да се разходите из някоя от тези изложби, да научите интересни факти за предметите или да прочетете повече за историята му.
Ако преди не ви е останало време да посетите някои от музеите в България, но сте искали, сега имате възможността да го направите, защото някои от тях също предлагат "безопасна разходка" от разстояние.
- "Квадрат 500" - най-новата и най-голяма сграда на Националната художествена галерия в София.
Тя предлага експозиции, които включват творби от българското изкуство от средата на XIX и XX век, европейско изкуство от XV-XX век и образци от Азия, Африка и Америка.
На сайта на галерията може да разгледате всички творби от постоянната ѝ изложба, като едновременно с това ще научите повече и за периодите, в които са създадени.
- Пишещи машини, фото и кино техника, както и музикални механизми съхранява Националният политехнически музей в София.
Там могат да бъдат открити над 22 хил. експоната, разпределени в различни колекции. В музея се пазят ценни свидетелства, свързани с живота и научното творчество на видни дейци на българската наука и техника, интересни единични изделия и др.
Освен това той разполага с видео, кино и фотоархиви, справочен апарат по история на науката и техниката, личностни архиви, специализирана библиотека-читалня с над 12 000 книги и периодични издания, сбирка от художествени творби с техническа тематика, както и картографски произведения.
Влезте и се разходете, макар и виртуално, из коридорите на един от най-интересните музеи на техниката у нас.
- Може би всеки би познал красивата къща на Етнографския музей в Пловдив.
Освен отвън, тя е и толкова впечатляваща отвътре, така че си заслужава да се посети поне веднъж в живота.
Днес може да я разгледате без дори да ви се налага да ставате от дивана, но ви съветваме да го направите и на живо, когато ситуацията около коронавируса утихне.
Освен да се разходите виртуално, онлайн може да разгледате и постоянната експозиция, която включва традиционни облекла, предмети и бижута.
- Историческият музей на Тутракан се намира в "Теодоровата къща", която е паметник на културата.
Експозицията му разкрива 20 вековната история на града. Разположена на три етажа, тя проследява хронологически развитието на този край от древността до освобождението от румънска окупация през 1940 г.
Музеят разполага и с уникална изложба от възрожденски икони от Тутраканската духовна околия и снети от църковна употреба старопечатни книги и църковна утвар. Иконите са дело на майстори зографи от Тревненската живописна школа.
Чрез сайта на музея ще може да се разходите и да разгледате постоянната му експозиция.
Ако имате много свободно време, това е начин хем да се разнообразите, хем да научите много нови и интересни неща. Спомнете си колко пъти сте си казвали: "Е, хайде друг път ще отидем в този музей" или "Сега нямам време да чета това".
Използвайте тази възможност - четете, слушайте музика и се "разхождайте" безопасно по света.