В продължение на дълги години известният уличен артист Банкси, създал някои от най-популярните графити в света, държеше в тайна своята самоличност.
Сега обаче една от големите мистерии на съвременното изкуство може би ще бъде окончателно разгадана. Известният художник най-вероятно ще бъде принуден да излезе на светло заради съдебен иск на стойност 1,3 милиона паунда, заведен срещу него.
Става въпрос за обвинение в клевета на бизнесмена Андрю Галахър и неговата компания Brandalised, която работи в тясно сътрудничество с модния бранд Guess в Лондон.
През ноември миналата година Банкси е използвал акаунта си в Instagram, за да призове своите над 12 милиона последователи да нападнат магазин на Guess в британската столица, тъй като смята, че неговите произведения неправомерно са използвани върху дрехи.
"Предупреждение към всички крадци. Моля, отидете в Guess на Regent Street. Те се възползваха от моето изкуство, без да питат. Дали ще е грешно да се направи същото с техните дрехи?", пише Банкси в публикация от 18 ноември 2022 година, която впоследствие е изтрита, отбелязва The Times.
В своя иск до Върховния съд Full Color Black - търговското дружество на Brandalised - твърди, че Банкси използва "клеветнически думи".
Graffiti artist Banksy is basically encouraging his followers to shoplift the GUESS on Regent Street after they used his artwork without permission 👀 pic.twitter.com/WWNXu3wwRH
— Georgia Bone 💀 (@georgia_coan) November 18, 2022
"Публикацията намеква, че ищецът е откраднал произведенията на Банкси, като е лицензирал изображения за GUESS, без разрешение или друго законово правомощие", пише в иска, който е на обща стойност 1 356 086 паунда.
Там изрично се поставя условие Банкси да разкрие самоличността си, за да се избегнат бъдещи подобни спорове.
Това съвсем не е първият конфликт между компанията на Галахър и Банкси. Двамата водят спорове повече от десетилетие, откакто Full Color Black започва да продава различни продукти с изкуството на артиста.
През 2014 г. Банкси успешно кандидатства за търговска марка в ЕС за своето най-известно произведение - графит, изобразяващ маскиран протестиращ, който хвърля букет цветя. Произведението се намира в палестинския град Бейт Сахур.
Преди две години обаче Галахър обжалва и запазената марка е отхвърлена от съда с мотивите, че художникът винаги е изразявал пренебрежение към интелектуалната собственост и не може да има претенции за такава при положение, че е анонимен.
Съществуват различни теории за неговата самоличност. Едно от малкото сигурни неща, които се знаят за него е, че живее във Великобритания.
Според няколко различни разследвания зад псевдонима Банкси се крие 53-годишният уличен артист Робърт Гънингам от град Бристол. Той и сeмейството му обаче отхвърлят твърденията, а досега няма категорично потвърждение кой е Банкси.
През годините мистериозният артист издава няколко книги включително бестселъра Wall and Piece. Той е режисьор и на документалния филм Exit Through The Gift Shop, изследващ модерното ъндърграунд изкуството.
Смята се, че филмът е генерирал над 3 милиона паунда печалби, а общата стойност на всичките му произведения е над 40 милиона паунда.
Самият той отхвърля концепцията за "комерсиален успех" и в миналото неведнъж е насърчавал хората да не купуват произведения на уличното изкуство, освен ако не са изрично създадени, за да бъдат продадени.
Наскоро Банкси осъществи първата си самостоятелна изложба от 14 години. Тя се проведе в Глазгоу и привлече 180 000 посетители.