Англия разгроми българския национален отбор с очакван резултат и при общо взето очаквано съотношение на силите на терена.
Положението, в което се намира България, не се нуждае от коментар, фактите говорят достатъчно.
Последно място в групата, 2 т. и нито една победа от първите пет мача, общо 8 поредни срещи без успех. Красимир Балъков изравни 55-годишен антирекорд за най-слаб старт на национален селекционер с трите поредни загуби от Чехия, Косово и Англия.
На този фон, в българския лагер настроението си беше направо ведро след случилото се на "Уембли".
Треньор и футболисти ни убеждаваха, че не сме били чак толкова зле срещу една от най-големите футболни сили в момента. Припомняше се първото полувреме, когато България някак се справяше в защита и получи само един гол. Подчертаваше се, че всички голове на "трите лъва" дойдоха от наши елементарни индивидуални грешки, без даже да принудим звездите отсреща да покажат нещо кой знае какво.
Като изключим гафовете, Балъков бил "изключително доволен" от състава. Имал концепция и тя функционирала.
Всъщност селекционерът тепърва щял да налага стил на игра. И естествено, това ще отнеме време, та да сме го изчакали и да видим.
Всичко щеше да звучи разумно, ако не бяхме изгледали 90-те минути на "Уембли", както и загубите от Косово и Чехия преди това. И ако не бяхме видели на какви играчи разчита Балъков.
Кого точно ще учи на футбол легендарният бивш халф? Той си избра да работи с ветерани, които отдавна са оставили най-добрите си дни зад гърба си. Вижте само с кои играчи излезе Бала на "Уембли"!
Сърмов ли ще усвоява нов стил на игра? Той още не може да си спира топката и никога не е можел. А сега е на 34, с наднормено тегло и играе в трета дивизия на Германия. Няма майтап, това е основният халф, а от вчера и нещо като либеро, около когото Балъков гради състава си.
Вижте ги останалите!
Бодуров на 33 и без официален мач от над един месец насам. Бразилците Марселиньо (35 г.) и Вандерсон (31), които постепенно губят титулярните си места в Лудогорец. С Галин Иванов (31), Васил Божиков (31) и Ивелин Попов (31) станаха общо 7 титуляри над 30 г. Не е далеч от тази възраст и Страхил Попов (29).
Отдавна е късно тези футболисти да бъдат научени на нещо повече, а отборите, в които играят, говорят достатъчно за потенциала им.
В целия разширен състав, заведен от Балъков на "Уембли", имаше само двама играчи, които могат да се определят като млади - Кирил Десподов и Божидар Краев, на по 22 г.
Та с тази средна възраст, какъв стил ще се гради и за кога точно? Да не би целта да е да се приложи наученото в турнирите за ветерани?
Че сме слаби, слаби сме. Едва ли с други футболисти резултатът на "Уембли" щеше да е много по-различен, но приказката за новия бардак си важи дори в нашата ситуация.
Нека ветераните да бъдат в националния, ако постигат резултати. Те обаче не само не ги постигат (както показва статистиката), а се оказва, че се събират на лагери и прибират парите от повиквателните, за да се учат на основни неща във футбола.
Мъчат се да играят със самоубийствени разигравания при висока преса, трудно успяват да задържат топката (не само срещу Англия, но и срещу по-скромните противници), привършват силите максимум до 70-ата минута, правят срамни и комични грешки, с които подаряват голове на съперника.
Цялото това упражение е абсолютно безполезно. Нямаше никакъв смисъл от появата на тази България на "Уембли". Няма никакъв смисъл от национален отбор без шансове в настоящето и перспектива за бъдещето.
И проблемът не е, че сме загубили от Англия, а че отново оставаме с едно неприятно усещане.
Усещането, че това не е най-доброто, което българският футбол може да предложи. Не са това най-добрите и обещаващи футболисти, не е вярната тактика, не е подходът, който ще доведе до някакъв дори минимален прогрес.
На думи Балъков ни убеждава в обратното, но първите му три мача преминаха в хаотични експерименти.
И с нищо не загатнаха, че с визията си той ще бъде по някакъв начин полезен на националите.