Да заключим ли Бербатов?

Поредната драма с тв правата у нас придобива статут на сериала „Стъклен дом", но по-скоро върви към сценарий с работно заглавие „Заключен дом". Събитията се нагорещяват паралелно с вдигането на температурите, а краят се не вижда. Традиционно - все пак говорим за български футбол, където никога нищо не е ясно, докато не стане... късно.

Ситуацията е ясна - кандидати за излъчване на мачовете има, но не и на цената, искана от клубовете и БФС. Футболната страна иска 7,5 милиона лева на година, която да се разпредели по схемата 80-10-10 (проценти) между клубовете, футболния съюз и фирмата SV RSA, която по силата на някакъв странен договор отпреди години притежава правата да преговаря и препродава пакета с тв излъчването. По закон пък БФС има същите права и ги е делегирал на фирмата, която доскоро се ръководеше от Валентин Михов. Ето и първият български казус - вместо с един, клубовете трябва да делят парите с два партньора, които им продават правата.

Вариантите в България не са много. Големите медийни акули са bTV, Нова, TV7 и сателитният футболен монополист Булсатком. Разбира се, сред тях трябва да хвърлим името и на БНТ, подсилено с държавните пари в джоба й. Някой измежду тези ще предава мачовете.

Каква е ситуацията преди раздаването?

БФС и клубовете отиват на съд с bTV, защото медията опитва да задържи и глоби с дължими пари по своя изтичащ договор футбола. Сумата не е малка - към 1,6 милиона лева. Делото е сложно и може да се проточи с години. Така че засега нова сделка между футбола и bTV медия груп изглежда невъзможна.

Съществува обаче версия, че медията ще опита да влезе в играта с оферта в последния момент, която да търси компромис, при условие че няма други предложения от конкурентите. В нея цената ще бъде подбита и с договорка за някакво компромисно решение около тези 1,6 милиона. Този вариант обаче засега изглежда далечен.

Идеята за няколко телевизии, които да купят правата, е най-реална. Говори се за оферта от БНТ и TV7, с която националната телевизия взима лиценза, а втората - сублиценз на мачовете. По БНТ ще тече един мач от уикенда, но най-възловият. Тя ще има първи избор. TV7 може да дава колкото иска от останалите. Проблемът, разбира се, е в гледаемостта на продукта. Всеки ще иска да види Левски и ЦСКА, а останалите отбори са в пъти по-малко интересни на зрителите. Но вариантът с две медии засега изглежда най-близо.

БФС анонсира и намерение да „заключи" чуждия футбол. Доста повърхностно и елементарно обяснено, това изявление на Боби Михайлов взриви феновете у нас. Всъщност се налага пояснение що е то „заключен футбол".  Има такова животно, но как ще се появи то у нас е малко сложно да си представим.

Всяка национална федерация може да заяви часови пояс от 150 минути на уикенд, който определя за блокиран. Тези два часа и половина могат да са плаващи и да се променят всеки месец, но с предварително заявление до УЕФА, което трябва да бъде изготвено най-късно 14 дни преди старта на новия сезон.

В блокирания пояс не могат да се предават никакви мачове, освен на националния отбор на съответната страна, както и такива, които по закон се считат за двубои от национално значение. По закона за радиото и телевизията у нас мачовете от българското първенство все още са такива. Но като такива трябва да бъдат излъчвани от тв канал с национално ефирно покритие.

Така Булсатком с евентуален негов канал за абонати остава извън играта за излъчване на двубоите, защото може да осигури само цифров сателитен сигнал. И ако купи правата, това ще е само след измяна на статута на мачовете чрез Съвета за електронни медии. Но тогава няма да може да се излъчват срещи и от „А" група в „заключения" пояс, защото вече няма да важи правилото за национална значимост.

Така е в Англия, където заключените мачове са от 14,45 ч до 17,15 ч местно време в събота, с което ранния мач на деня се излъчва (от 12,45 до 14,30). Но в 15 ч на територията на Англия започват около 40 мача от четирите професионални дивизии, а по телевизиите из страната легално не върви никакъв футбол. Целта е стадионите да са пълни.

У нас се обмисля заключване на пояса от 16,45 до 19,15 в събота. Така се блокират основния пакет германски двубои на уикенда, както и блока с английски мачове от 17 ч. Но имаме проблем с климата, което ще наложи поясът да се променя, както е в Хърватия, Чехия и Австрия. Защото ще е трудно по 5 мача на кръг от „А" група да започват в 17 ч, ако през август по това време е към 35 градуса. Да не говорим за края на февруари и началото на март, когато пък няма да е чудно температурата да е около и под нулата в 5 ч привечер. Така че и въпросът с това кога да е поясът също не е простичък. Ще падне мислене...

„Заключеният" пояс няма сила за прекъсванията в първенството, което значи, че от 1 декември до 1 март (когато грубо е зимната пауза у нас) той не важи и свободно в събота ще си вървят „заключените" иначе мачове.

Клубовете и БФС имат право на това решение. Но трябва ясно да разберат и обяснят на феновете защо предприемат този ход. Първо трябва да успеят да договорят тв правата си най-късно до месец и да внесат в УЕФА заявката си за „заключване". Защото сезонът у нас почва на 6 август, тоест крайният срок за заключването е до 24 юли.

След това да аргументират изборът на часове и да ни убедят, че той се прави за доброто на футбола тук, а не за подбиване на реномето и  успеха на други телевизии, които предават далеч по-гледаем и харесван от феновете и рекламодателите продукт. Защото ако жертват здравето на футболистите си и изберат пояс, който просто да стопира английските мачове от 17 ч в събота, така ще изглежда в очите на хората. Разбира се - който плаща, той поръчва и ... „заключените" мачове.

Но само за успокоение на фена - най-големите дербита от уикенда  във Висшата лига обикновено са рано в събота и след 19,30 ч същия ден, както и в неделя. Същото важи за Бундеслигата, Серия „А", Испания, Русия и Аржентина - първенствата, които гледаме по български телевизии.

А Манчестър Юнайтед и Бербатов, към които интересът е колосален не само у нас, много рядко  играят от 17 ч в събота с останалите мачове от основния пакет.

Така че - и „заключването" ще преживеем.

Новините

Най-четените