Григор Димитров не успя да се класира на 1/2-финал на Australian Open, след като загуби от Кайл Едмънд в мач, в който напрежението афектира представянето и на двамата тенисисти, но в няколкото решителни точки втората ракета на Великобритания наложи волята си.
Така мечтата за ново незабравимо австралийско лято угасна, а изводите след два изиграни турнира от началото на сезона за Григор са, че да си световен №3 не само значи да си готов съперниците ти да надскачат потенциала си, но и да не спираш да ставаш по-добър въпреки всички спънки.
Защо двубоят с британеца не бе „протоколна тренировка преди 1/2-финала с Рафа", както много фенове очакваха?
Андрей Рубльов в трети кръг и Ник Кирьос след това изглеждаха далеч по-опасни съперници за Григор, защото руснакът го бе победил във втори кръг на US Open миналата година, а представителят на домакините надигра водещата ни ракета по пътя към титлата в Бризбън.
Григор обаче се справи и с двамата тежки съперници и това притъпи сетивата ни за приближаващата опасност - Кайл Едмънд. 23-годишният тенисист заслужи успеха, демонстрирайки самочувствие и увереност, въпреки че за първи път играеше на такъв етап в турнир от Шлема.
Нов 1/2-финал в Мелбърн за Григор Димитров щеше да е приказка, но реалността е друга.
Водещият ни тенисист имаше точно 5 дни почивка между края на миналия сезон и началото на подготовката за 2018 г., което е твърде малко време. В добавка, бе под огромно напрежение заради точките, които трябва да защитава, и статута на №3 в света.
Добрите новини са, че пораженията са минимални и ако Марин Чилич не стане шампион на Australia Open, Григор ще пристигне в София като трети в ранглистата. А на родна земя ще се надяваме да се зареди с позитивна енергия и да бъде по-освободен, след като преодоля една много тежка фаза от 2018 г.
Всъщност докато коментираше един от мачовете на Григор в Мелбърн, популярният български треньор и бивш национал за Купа „Дейвис" Юлиян Стаматов каза, че когато няма прогрес, има регрес. Твърдение, лишено от логика, освен ако не става дума за тенис. Тогава е точно така.
Рафаел Надал и Роджър Федерер го доказаха, като с годините непрекъснато променяха елементи от играта си и се адаптираха към ситуацията в тура, за да могат да са успешни.
И ако в някои аспекти от живота когато нещо е успешно, трябва да продължиш да го правиш по същия начин, то в тениса трябва непрекъснато леко да го променяш - дали конкретен технически елемент, начин на подготовка, програма и т.н.
"Вярвай", каза Кирьос на мрежата на Григор, осъзнавайки, че българинът има шансовете да внесе нужните промени в движение и дори да спечели титлата. Въпреки умората и далеч от върховата си форма, самият Димитров вярваше, че е способен на подвига в Мелбърн, но след измъкванията в предишните кръгове, този път и късметът не бе с него в няколко тънки момента, в които се касаеше за милиметри.
И все пак полуфинал и четвъртфинал в първите два турнира за годината и 6 победи от 8 мача е добро начало на сезона.
Австралийското лято вече е зад гърба, а за Григор и екипа му остава да предприемат най-важната крачка - следващата.
През 2017-а подобрението бе огромно, но единственото, което има значение, е Димитров да продължи да се подобрява. Просто такива са суровите закони на върха.