В разгара на коалиционните преговори за съставяне на правителство в рамките на 47-ото Народно събрание бе поставен въпросът с наемите на стадион "Българска армия" и базата в Панчарево, които се използват от ЦСКА. Двама депутати, свързани с работа в клуба в миналото - Радостин Василев (ИТН) и Иван Ченчев (БСП) заговориха за казуса и призоваха за решаване на проблема, ясни процедури и възможност за започване строежа на ново съоръжение в Борисовата градина. Това бе прието на нож от ръководството на Левски, което излезе с остра декларация по темата.
"Левскари, заявяваме, че Левски винаги е стоял встрани от политиката. Въпреки това, с изненада установихме, че по време на политическите консултации за съставяне на кабинет, тема №1 станаха проблемите на конкретен футболен клуб, а ролята на лобисти пред държавата изиграха двама "емоционално свързани" с този клуб представители на политически формации. За нас това е недопустимо и ви уверяваме, че с повишено внимание ще следим всичко случващо по този въпрос и при решения накърняващи интересите на любимия клуб, ще реагираме", гласеше обръщението в официалната интернет-страница на клуба.
Но Левски винаги е стоял встрани от политиката? Подобно твърдение е изключително абсурдно и ни кара да мислим, че на "Герена" са или с къса памет, или нещата опират до огромно безочие.
Явно Левски странеше от политиката, когато получи първите си трима собственици в лицето на Иво Тонев, Николай Иванов и Александър Ангелов. Тогава получи и нов сектор, макар за него сметката тепърва да трябва да се плаща. Защото обещанията, че съоръжението ще се самоизплаща, малко приличат на "Татко каза, че ще ми купи колело, ама друг път".
Левски отново стоеше страни от политиката, когато един фин господин от Лондон пристигна на "Герена", докара Делио Роси, както и бивши футболисти от Висшата лига на Англия.
Впоследствие отново се стоеше встрани от политиката, когато с издръжката се зае Васил Божков. Той пък по някаква причина написал до прокуратурата, че бил рекетиран да вземе Левски.
Ако това е странене от политиката, здраве му кажи!
Дали ако нямаше силна политическа връзка, клубът щеше да продължи в професионалния футбол при задължения между 20 и 30 млн. лв.? Как без политическа връзка "сините" не плащат наем за стадион "Георги Аспарухов", а ЦСКА трябва да го прави за "Българска армия"?
Въпроси, въпроси, въпроси, пък били те и риторични...
Та дори имаше и посещения на "Дондуков" 2 от важни привърженици на Левски с цел намиране на решение за излизане на "сините" от блатото.
Предвид цялата тази история с политическо заиграване вероятно не е зле на "Герена" да направят упражнения за възстановяване на паметта, защото тя силно изневерява.
И понеже воят от "Герена" бе надигнат по повод искането за решаване на въпроса с базите на ЦСКА идваме до есенцията. Точно с политическа помощ на 20 май 1997 г., ден преди края на служебния кабинет на Стефан Софиянски, футболен клуб Левски получава стадион "Георги Аспарухов" и прилежащите към него територии (административна сграда, тренировъчни терени, сградата до едно от помощните игрища, терен, светлинно табло, каси) БЕЗВЪЗМЕЗДНО за срок от 1990 години!
Това се случва с писмо от финансовото министерство. Документите са подписани от тогавашния областен управител на София инж. Веселин Стойков. Променени са актовете за държавна собственост, а процедурата е задвижена за рекордно кратки срокове, без каквито и да е конкурси. Писмото от финансовото министерство за промяна на актовете за държавна собственост е от 5 май, а на 20 май стадионът вече е собственост на "синия" клуб. Тогавашният служебен премиер Стефан Софиянски е добре известен с пристрастията си към футболния клуб, тогава със силни позиции е друг виден левскар - вече покойният Евгени Бакърджиев.
И да се говори за стоене встрани от политиката точно за този клуб е доста несъстоятелно, най-елегантно казано.