Юнайтед показа, че този Ливърпул не заслужава да стане шампион

Да не успееш да победиш Манчестър Юнайтед цял сезон - това е своеобразна диагноза за последната година на Юрген Клоп в Ливърпул, в която мърсисайдци май ще се разминат с титлата.

"Червените" не съумяха да спечелят нито една победа срещу големия съперник в общо три срещи тази кампанията. През декември Юнайтед издрапа до 0:0 на "Анфийлд", а в неделя можеше да вземе и пълния комплект точки на "Олд Трафорд", ако не бе поредният срив в играта в края на мача и втората безумна дузпа в рамките на няколко дни след тази срещу Челси в 99-ата минута.

Междувременно "червените дяволи" изхвърлиха Ливърпул за ФА Къп след луд мач с куп обрати и победа с 4:3 след победен гол в 121-вата минута.

Тогава Юнайтед лиши тима на Клоп от един от мечтата за куадрупъл в края на сезона, а в неделя свали Ливърпул от върха.

Мърсисайдци са с равни точки с Арсенал - по 71, но с по-лоша голова разлика. На само точка зад тях е шампионът Манчестър Сити, който преследва рекордна четвърта поредна титла.

Седем кръга преди края на кампанията във Висшата лига ставаме свидетели на една от най-интересните битки за шампионската позиция, ако не и най-интересната.

И Юнайтед изигра сериозна роля за това.

Клоп се застрахова преди сблъсъка на "Олд Трафорд" и предупреди, че предстои сериозен тест за неговия Ливърпул.

И двата отбора имаха много липсващи в редиците си, затова изобщо няма да се спираме на това. А и е време да свикнем, че контузиите са част от футбола. Тези неща също се планират, а и физическата подготовка е сериозна част от модерната игра.

Ливърпул пристигна на "Олд Трафорд" след не особено убедителен успех над последния Шефилд Юнайтед в мач, в който домакините допуснаха изравняване на резултата на "Анфийлд", преди да стигнат до победата с 3:1.

Резултатът предполага комфортна победа, но всъщност не бе точно така. "Остриетата" показаха някои слабости в отбраната на Ливърпул, които бяха използвани и от Юнайтед.

"На такова ниво и на този стадион по-добре да покажем най-доброто си лице, ако искаме да си тръгнем с нещо", каза Клоп. Е, Ливърпул не успя да го направи.

Неопитността в краката на Джарел Куанса, Куивин Келъхър и Конър Брадли на няколко пъти си казаха думата, особено на първите двама при гола на Бруно Фернандеш.

Дарвин Нунес и Луис Диас направиха редовните си шокиращи пропуски, които костваха победата на "червените" за ФА Къп. Този път към тях се присъедини и Мохамед Салах, който изпусна стопроцентово положение малко преди дузпата за 2:2.

Резултатът беше две загубени точки за мърсисайдци. Загубени, защото през първата част ударите към двете врати бяха 15:0 (!) в полза на гостите и ако не бяха безобразните пропуски през втората част, Ливърпул можеше да си тръгне от "Олд Трафорд" с нов разгром.

Преди 13 месеца "червените" сразиха същия съперник със 7:0 на "Анфийлд", а феновете на Юнайтед все още помнят онова 0:5 и предишното 2:4 на "Олд Трафорд" през 2021-ва.

Ливърпул отново показа, че се бори до края и спечели 27-а точка от губеща позиция от началото на сезона във Висшата лига, но тази единствена точица може да се окаже недостатъчна в битката за титлата.

Снимка: Getty Images

Трябва да се отбележи и продължаващата "асансьорна" форма на Манчестър Юнайтед.

"С Юнайтед никога не знаеш какво да очакваш. Ливърпул ги изпусна за Купата - тогава Юнайтед си свърши работата. Но видяхме и колко зле бяха срещу Брентфорд", коментира Рой Кийн формата на "червените дяволи" в последните седмици.

Срещу Ливърпул в неделя тимът на Тен Хаг също не бе убедителен, но и този път успя да изненада противника с бързите крака на Алехандро Гарначо и Маркъс Рашфорд на няколко пъти, въпреки че героите за "червените дяволи" този път бяха Фернандеш и Коби Мейну.

Преди дербито на "Олд Трафорд" холандският мениджър имаше по-добър процент победи в домакинските мачове (71,7%) от сър Алекс Фъргюсън (71,2%). Впечатляващо постижение, но равенството с Ливърпул свали показателя и Фърги отново е №1.

Юрген Клоп бе очевидно ядосан след равенството и не спести критиките към играчите си.

Запитан какво мисли за факта, че и друг от претендентите за титлата - Арсенал, има мач с Юнайтед до края на сезона, германецът отговори: "Съжалявам, че ще го кажа, но Арсенал е добър отбор и ако Юнайтед играе по този начин, Арсенал ще си вземе мача. Убеден съм в това."

По този начин Клоп не само индиректно обвини отбора си, че не е добър, но и даде красноречив коментар за играта на "червените дяволи".

Може би Ливърпул също трябваше да вземе дербито на "Олд Трафорд", но не успя. Както се казва - закъде изобщо са тръгнали мърсисайдци, когато не можеш да биеш нито веднъж в рамките на сезона този Юнайтед, който дори няма да се класира за Шампионската лига следващия сезон?

Не успяха да победят и нито един от директните си опоненти в битката за титлата, взимайки само три точки от четирите мача със Сити и Арсенал.

Всъщност единственият с положителен баланс от битките измежду трите отбора, замесени в борбата за титлата, са "артилеристите" - без загуба и със спечелени цели осем точки срещу преките си конкуренти.

Ако това е критерий, може би Арсенал наистина най-много заслужава да стане шампион. Но не е, или поне не единственият. И затова битката за титлата ще бъде изключителна до самия край.

Какво по-хубаво от това - докато в останалите големи първенства в Европа шампионите вече се знаят, просто все още не са официализирани, в Англия можем да гледаме истински сблъсък до последната минута?