Заслужава ли Роси да остане, ако спечели Купата? 5 големи въпроса пред ЦСКА и Левски след 2:2 в дербито

Ще успее ли ЦСКА да стигне до ранни голове и идната сряда в полуфинала реванш за Купата на България? Ето няколко големи въпроса пред съперниците след вчерашното 2:2 Снимка: Levski.bg
1. Може ли ЦСКА да повтори това първо полувреме и след седмица?

Поредният мач между тези два тима е само след шест дни в полуфинала реванш за Купата на България. Победата в първия турнирен двубой с 2:0 и второто полувреме вчера дават психологическо предимство на Левски, който е фаворит за класиране на финал. Но ако въобще е било нужно доказателство, че е възможен обрат в полза на ЦСКА, достатъчно е да погледнем резултата до 9-ата минута вчера. "Армейците" вкараха ранни голове на Левски, както впрочем направиха на няколко пъти и миналата година. На полувремето можеха да водят с 4:0. Именно от такова представяне имат нужда и идната сряда, а очевидно то е по силите им. В същото време, защитата на Левски далеч не е непробиваема, още повече, че на "сините" вече им е навик да започват лежерно мачовете си. Трудното за ЦСКА ще е не само да стартира силно, но и да продължи устрема и агресивната преса, независимо какво се случи в първите минути. През втората част вчера "червените" видимо отпаднаха физически, както се случи и в Разград при този така важен мач срещу Лудогорец, загубен с 2:3. Снимка: cska.bg

2. Заслужава ли Делио Роси още един сезон начело, ако вземе Купата на България?

Все по-сложен изглежда въпросът дали Делио Роси трябва да води Левски и през следващия сезон. Феновете са раздвоени в оценката си за италианеца, пристигнал с големи очаквания и донесъл множество разочарования дотук. Фактите са, че Левски играе грозно, намира се на четвърто място и има катастрофални показатели в Първа лига срещу по-приличните отбори - а това не е нищо по-различно от резил, дори да не взимаме предвид мащабната селекция и визитката на треньора. Резултати като сегашните можеха да бъдат постигнати и с Николай Митов начело, и с изграден от юноши отбор.

Ако Роси завърши сезона без трофей, няма да има никакви аргументи да седи и един ден повече на "Герена". Само че... той все още има шанс да донесе първи трофей на клуба от 2009 г. насам. Ще бъде ли достатъчна Купата на България, за да заличи ужасното представяне в първенството? Сигурното е, че ако я спечели, ще стане още по-трудно да се даде еднозначна оценка на Роси в тази кампания. Даже интервюто му след вчерашното 2:2 отново показа, че той не е наясно със собствения си отбор, все още го опознава и откровено му се чуди. А неговият Левски е едно огромно противоречие. В началото поне беше заздравил защитата, но тя напоследък изглежда все по-уязвима. През първото полувреме срещу ЦСКА изглеждаше, че футболистите му не са разбрали дали мачът е започнал. А след почивката те изнесоха най-силните си 45 минути, откакто Роси пристигна в България...
3. Какво пречи на футболистите на Левски да показват играта от второто полувреме?

Именно това второ полувреме от вчерашното дерби даде доста надежди на "сините" фенове. Левски най-сетне показа идея в предни позиции, показа хъс, желание за победа, отвори фланговете, комбинираше добре и даже изглеждаше, че заслужава победата. Не на последно място, показа и физическо надмощие над съперника. В отбора си знаят какво се е случило в съблекалнята на почивката, за да реагират така при наближаващата катастрофа (при загуба даже щяха да поставят антирекорд по поредни поражения за първенство), но въпросът е какво им пречи да се представят така всеки път. Привържениците няма как да не се питат какви биха били резултатите на Левски, ако излиза с тази нагласа от първата минута на всеки мач - и дали треньорът или нещо друго е причината да влизат лежерно дори в мачове със слаби противници, които биха се огънали при минимален натиск. Както вече неведнъж е отбелязвано, Левски скоро не е имал толкова класни футболисти накуп, само че не може да ги чака до безкрайност да се аклиматизират и сработват. Снимка: Levski.bg

4. Какво трябва да направи ЦСКА, за да настигне Лудогорец?

С играта си през целия сезон ЦСКА показва, че е доста по-напред от всички други български отбори, освен Лудогорец. Но очевидно и този път титлата ще отиде в Разград, а "армейците" ще трябва да си отговорят на въпроса какво още не им достига, за да преборят хегемона в първенството. Нападките на ръководството срещу съдии и срещу отделни фигури от Разград могат да зомбират само най-заблудените фенове от сектор "Г". Всички останали осъзнават, че в Борисовата градина трябва да погледнат първо себе си и да свършат още работа, за да успеят скоро да детронират Лудогорец. Изглежда на ЦСКА са нужни още няколко трансферни прозореца, в които да се привлекат повече равностойни футболисти. Стамен Белчев се нуждае от повече опции за ротации, за да запазва отбора свеж, когато дойдат най-тежките мачове през решителните месеци от сезона. И отсъствието на основни фигури като Каранга и Десподов да не е така пагубно. Снимка: Levski.bg

5. Кой носи отговорност за вратарските грешки в Левски?

Аматьорски вратарски грешки костваха твърде много точки на "сините" този сезон. Александър Любенов срещу Ботев през есента. Николай Кръстев срещу Етър през март. Божидар Митрев, титуляр и капитан, имаше много добри изяви през сезона, но след гола от корнер на Кешеру преди няколко дни, вчера сгреши още в 4-ата минута, излезе напълно ненужно и спъна Каранга, до когото имаше защитник на Левски. Вратарският пост се превръща в кризисен и в момента тимът няма вратар, на когото може да разчита. Вината обаче няма как да е единствено в самите играчи. С пристигането си Делио Роси доведе трима асистенти, включително Доменико Ботичела, който оттогава готви вратарите. Валентин Захариев, отговарял за вратарите от първия отбор преди това, беше пратен в школата. Факт е, че откакто Ботичела работи с Митрев и заместниците му, те не показват по-добра форма, а точно обратното. Снимка: levski.bg

ЦСКА и Левски завършиха 2:2 във вълнуващо дерби, предложило какви ли не емоции на зрителите.

Мачът си заслужаваше, но и двата тима няма как да са доволни от крайния резултат - "армейците" изпуснаха аванса си от първото полувреме и титлата става мираж за тях, докато Левски пропусна да осъществи пълен обрат след почивката.

ЦСКА водеше с 2:0 още до 9-ата минута с голове на Фернандо Каранга от дузпа и на Рафаел Енрике. Играта на Левски беше пълен хаос и пред тяхната врата бяха изпуснати още две добри положения.

Втората част обаче започна с бърз гол на Иван Горанов с глава за 1:2, след който "сините" повярваха, че са способни на обрат, а съперникът им се стъписа.

В 61-ата минута Паулиньо изравни и Левски направи още редица опасни атаки, а третият гол не изглеждаше далеч. Жеферсон и Сержиу Буш бяха изгонени с директни червени картони за разпра на тъча, а "сините" не се възползваха от последните си ситуации и трябваше да се задоволят с равенството.

"Червените" имаха претенции към съдийството и то с основание, тъй като Жеферсон беше пресилено изгонен, а отделно, съдията спокойно можеше да покаже втори жълт картон на Яблонски. Въпреки това обаче, ЦСКА трябва да се сърди на себе си, че не победи заради рухването през второто полувреме.

Реално и двата тима изиграха по едно добро и едно ужасно полувреме, с което въпросителните пред треньорите им се увеличиха.

Изглежда, че "армейците" на практика отпадат от борбата за титлата заради равенството, защото вече са на 8 т. от лидера Лудогорец. А Левски явно ще води унизителна битка за третото място до самия край на първенството.

В галерията може да видите кои са големите въпроси, оформили се пред съперниците след този резултат от дербито и последиците от него.