Американският президент Доналд Тръмп обяви в четвъртък налагането на широкообхватни мита върху вноса, като се аргументира, че те ще позволят на САЩ да постигнат сериозен икономически растеж.
Новите данъци засягат по един или друг всяка една държава и вече предизвикват безпрецедентен за последните десетилетия смут в международната търговия, имайки предвид, че САЩ е държавата с най-мощна икономика в света.
Президентът на САЩ обаче вярва, че неговата протекционистка политика е необходима за защита на американските работни места и производство, наред с регулиране на търговските дисбаланси между Вашингтон и много държави, които според Тръмп в продължение на десетилетия са ощетявали американската икономика.
Ето кои са основните елементи от новата политика на Вашингтон:
10% базово мито, което важи за всички.
Това е началната точка. Досега средната ставка между всички американски търговски партньори бе 3,3%. С начална дата от 5 април вече минимумът ще бъде 10%. Това са най-добрите условия, при които чуждестранни компании ще могат да внасят свои продукти в САЩ оттук насетне.
Повечето от държавите по света ще попаднат именно в тази категория. Сред водещите в стокообмена си с Щатите от тях са Австралия, Великобритания, Бразилия, Сингапур, Турция и Саудитска Арабия.
Канада и Мексико също попадат в тази категория, но за тях по-рано бяха въведени други мита. За импорта от Мексико още в края на миналата година важи ставка от 25%, докато за Канада остават в сила 25-процентните мита за стомана и алуминий.
За общо 83 страни обаче са наложени така наречените "реципрочни" мита. В тази група влизат всички държави от Европейския съюз, включително България.
Реципрочните мита ще влязат в сила от 9 април и представляват мерки срещу държави, за които Тръмп смята, че налагат неразумно високи мита върху американски стоки, поставили са други бариери пред търговията със САЩ или по някакъв начин са действали срещу американските икономически интереси.
За някои от тези реципрочни мита Тръмп заяви, че е действал щедро, тъй като са наполовина в сравнение с вече наложените от конкретната държава.
Ето и целия списък с реципрочни мита на Тръмп, подредени в низходящ ред:
- Китай - 54% (34% сега + 20% от по-рано);
- Лесото - 50%;
- Камбоджа - 49%;
- Лаос - 48%;
- Мадагаскар - 47%;
- Виетнам - 46%;
- Мианмар - 45%;
- Шри Ланка - 44%;
- Фолклендски острови - 42%;
- Сирия - 41%;
- Мавриций - 40%;
- Ирак - 39%;
- Ботсвана - 38%;
- Гвиана - 38%;
- Сърбия - 38%;
- Бангладеш - 37%;
- Лихтенщайн - 37%;
- Тайланд - 37%;
- Босна и Херцеговина - 36%;
- Северна Македония - 33%;
- Индонезия - 32%;
- Ангола - 32%;
- Фиджи - 32%;
- Тайван - 32%;

- Швейцария - 32%;
- Либия - 31%;
- Молдова - 31%;
- Южноафриканска република - 31%;
- Науру - 30%;
- Алжир - 30%;
- Пакистан - 30%;
- Тунис - 28%;
- Индия - 27%;
- Казахстан - 27%;
- Южна Корея - 26%;
- Малайзия - 24%;
- Япония - 24%;
- Бруней - 24%;
- Вануату - 23%;
- Код Д'Ивоар - 21%;
- Намибия - 21%;
- Европейски съюз - 20%;
- Йордания - 20%;
- Никарагуа - 19%;
- Филипини - 18%;
- Малави - 18%;
- Зимбабве - 18%;
- Израел - 17%;

- Замбия - 17%;
- Норвегия - 16%;
- Мозамбик - 16%;
- Венецуела - 15%;
- Нигерия - 14%;
- Чад - 13%;
- Екваториална Гвинея - 13%;
- Камерун - 12%;
- Демократична Република Конго - 11%:
От всички тези държави и територии най-голяма удар ще понесат тези с най-голям износ към САЩ. Общият експорт на Европейския съюз към САЩ е на стойност 605,8 милиарда долара за 2024 г., по данни на американското министерство на търговията. В обратна посока са отпътували стоки на стойност 370,2 милиарда долара.
Това прави търговски дефицит от 235,6 милиарда за миналата година в ущърб на американската икономика.
Другите най-големи вносители в САЩ за 2024 г. са Мексико (505,9 млрд.), Китай (438,9 млрд.), Канада (412,7 млрд.), Япония (148,2 млрд.), Южна Корея (138,5 млрд.), Виетнам (136,6 млрд), Тайван (116,3 млрд.), Индия (87,4 млрд.) и Великобритания (68,1 млрд.).
Оценките на Вашингтон показват, че общият дефицит през 2024 г. с първите 30 най-големи търговски партньора се равнява на 1,2 трилиона долара.
Как в правителството на Тръмп са изчислили какви мита да наложат?
Не е използвана каквато и да е икономическа, търговска логика или индивидуални специфики. Всичко е сведено до елементарна математика. Търговският дефицит на САЩ с определена страна се разделя на общия внос на стоки от същата. Закръгля се и полученото число се разделя на две.
235,6 млрд. дефицит с ЕС разделен на 605,8 млрд. европейски внос е равно на 0,388 или 39%. Това се закръгля до 40 и се разделя на 2, за да се получи крайната ставка от 20% вносно мито за европейски стоки.
Разбира се, не всяка една съществуваща стока ще бъде с наложено мито. В Анекс II към изпълнителната заповед на президента са посочени около 40 страници с изключения.
В тях влизат стотици стоки, свързани с химическата и енергийната индустрия, мед, фармацевтични продукти, полупроводници, изделия от дървен материал, някои критични минерали, горива, както и всички материали за производство на стомана и алуминий.
Засега реакциите в световен мащаб са остри. Едни ще се опитат да предоговорят търговските си отношения със САЩ, докато други вече се готвят за икономическа война, а никой не може да предвиди какви ще са дългосрочните последствия от действията на Белия дом.
При всички положения текущите действия на Тръмп създават най-големия трус в световната търговия от десетилетия.