ЦСКА е без лиценз, което за момента означава, че клубът губи професионален статут и трябва да започне от аматьорския футбол
В седмицата за обжалване възникват въпроси, които са свързани не толкова с "горещото" решение на лицензионната комисия, а с това какво ще се случвив бъдеще с институцията в българския футбол и спорт.
Дали сте от ЦСКА или не, в случая няма значение - това е клубът, дал най-много олимпийски шампиони на България, а във футбола спечелил най-много титли и елиминирал най-силните отбори на Европа в славните си години.Толкова за миналото.
Първото и най-важно уточнение е, че другият фундамент на родния спорт и футбол с обществена значимост извън нормите на обикновените отбори - Левски, съвсем скоро ще е в същото положение като ЦСКА, ако нещо в модела на управление на двете дружества не се промени драстично.
Вариантите за ЦСКА са три.
Ивайло Манджуков или някой "спасител", появил се в последния миг, може да извади 600-700 хиляди евро през идната седмица и да покрие и разсрочи лицензионните дългове. Така Апелативната комисия ще разреши участие в "А" група. Такова може да има и с административно решение на Изпълкома, което не е прецедент - случвао се е през 2008-а пак с ЦСКА, а и с Берое.
Този вариант ще значи, че "Армията" си продължава пак така - наливат се пари в губещо дружество, което на ден набира нови и нови задължения за около 5-6 хиляди лева. Само лихвите по дълга към НАП (общо 10,6 милиона лева) са като снежна топка, която продължава да се търкаля и увеличава.
Да наливаш пари, за да се удължава агонията, е схемата, наложена от Александър Томов и настоящото управление - със заеми и кредити да се покриват оперативни разходи, далеч по-големи от приходите. И, естествено, дефицитът да расте. Няма финансова формула, по която да става обратното.
Вторият вариант е оздравителната програма на Манджуков, която включва редуциран бюджет за първия тим (съответно и занижени изисквания за класиране), оптимизиране на разходите, постепенно погасяване на дълговете и мобилизиране на привържениците.
Но инициативата с акциите от 2014-а доказа, че не са много феновете у нас, склонни да дават пари без да им се представи точната стратегия, по която те ще се използват.Ако има такава, ЦСКА и Левски имат потенциал да мобилизират десетки хиляди хора.
Слабостта на този план е, че по-неконкурентния отбор с намален бюджет за играчи и заплати, означава по-малък шанс за участие в евротурнирите. А това е основното перо "приходи" за един клуб у нас при липсата на сериозни рекламодатели и ограничените пари от тв права.
Оздравителният вариант е свързан с голямо търпение на феновете, което при грандовете не е лесна работа.
Третият път е през несъстоятелност и съдържа много неясноти. Ако кредиторите оспорят процедурата, нещата може да се проточат с години. А и старт от аматьорските групи също не е любимото решение на феновете.
Съвсем отделен въпрос е, че времето за компромиси и опиране на миналото, е отшумяло. Тук става въпрос за оцеляване и нормално развитие на един клуб, който от 8 години е източван, управляван лошо и откровено аматьорски.
А това е ЦСКА.
Без този клуб, както и без Левски, нищо в спорта и футбола ни няма да е същото.