Дъно на дъната! Българският футбол загина в Разград

Дъно на дъната! Българският футбол загина в Разград Снимка: Lap.bg

Дъно на дъната!

Българският национален отбор написа може би най-срамната глава от историята си с резила 2:5 срещу Грузия на родна земя - на "Хювефарма Арена" в Разград в мач от Лигата на нациите.

Скромният съперник, който преди по-малко от година победихме с 4:1 в контрола, напълно се подигра с нещастната селекция на тъй наречения селекционер Ясен Петров.

Още в 4-тата минута гостите откриха резултата при първата си атака.

При едно балонно центриране Давиташвили подпря Едисон Йорданов и с глава вкара на Николай Михайлов.

България изобщо не знаеше какво прави на терена и безпомощната защита получи нов гол 7 минути по-късно, но за щастие той не беше признат заради засада.

След половин час игра Грузия покачи на 2:0 с поредната си атака по левия фланг, която беше проспана от нашите.

Азаров беше изоставен от преследващия го Неделев и стреля, топката се отби в Андреа Христов и влезе във вратата, а попадението беше записано като автогол.

Българските играчи протестираха, защото по време на атаката Георги Миланов лежеше на тревата, но нямаше кой да им обърне внимание.

Избраниците на Ясен Петров бяха тотално неадекватни до края на полувремето и само късметът ни спаси при още две опасности пред Михайлов.

В 50-ата минута България най-после показа нещо футболно и Атанас Илиев намали с глава след центриране на Иван Турицов отдясно.

Секунди по-късно обаче българската защита отново изчезна и Зивзивадзе на празна врата покачи на 3:1.

Не след дълго Турицов направи дузпа и от бялата точка Кварацхелия направи 4:1, а България вече напълно отсъстваше от терена.

Казиашвили направи резила още по-голям, отново на празна врата от близка дистанция, в момент, когато отдавна вече бяхме развели бялата кърпа.

Николай Михайлов ни спаси от шести гол, а към края Илиян Стефанов отбеляза с добавка, но какво от това?

Срещата вече се доиграваше и срамът беше пълен. На всичкото отгоре, в добавеното време Грузия получи втора дузпа, този път за игра с ръка, но при удара на Квеквескири гредата спаси тъй наречените "лъвове" от шесто попадение.

Президентът на БФС Борислав Михайлов демонстрира безпогрешен нюх накъде отиват нещата и си тръгна от ложата в Разград още след втория гол на грузинците.

Вицепрезидентът Йордан Лечков пък даде интервю на почивката и установи, че българските футболисти изпитват страх от топката. Естествено, според него футболната ни централа няма никаква вина за състоянието на представителния тим - казвал го е неведнъж.

Последиците от резила отново ще бъдат за селекционера, изпратен с викове "Оставка". Единственото, което Ясен Петров можеше да направи оттук нататък, бе да се измете по най-бързия начин от националния отбор.

И той обяви, че си тръгва веднага след мача.

Лошото е, че ръководството на БФС няма да го последва - тези хора ще стискат властта до последно, независимо че след тях футбол в България май изобщо няма да остане.

Но те живеят ден за ден и мач за мач. Предстоят им важни решения - все пак в Лигата на нациите се задава голямо дерби с Гибралтар и на тях се пада да намерят следващия желаещ да си съсипе репутацията, водейки националния отбор.

На клетите фенове пък им предстои тепърва да осмислят това унижение - Грузия да ни бие с пет гола на футбол.

Съперникът ни е №86 в ранглистата на ФИФА и до момента беше получил 18 гола в предишните си 4 гостувания у нас.

Този път грузинците спокойно можеха да ни вкарат 7-8 пъти, а след почивката си позволяваха такива финтове и трикове, че заприличаха на бразилски магьосници срещу колчетата в бели екипи.

За последния близо половин век България едва за втори път допуска повече от три гола на собствен терен.

В миналия случай Англия ни преби с 6:0 през 2019 г. в скандалния двубой, който доведе до оставката на Борислав Михайлов.

Тази оставка обаче се оказа просто финт за заблуда на противника - Боби се завърна година и половина по-късно и българският футбол продължи по поетия курс към небитието.

Знаково е, че смъртоносният удар по футбола ни беше нанесен точно в Разград, на стадиона на Лудогорец. Но не се съмнявайте, че това е една отдавна предизвестена смърт.