Общо 131 язовира у нас са проблемни. Това стана ясно от думите на директора на ГД „Надзор на язовирните стени и съоръженията“ ген. Кирил Войнов пред bTV.
През 2016 г. 205 язовира са били опасни, а към 22 декември 2017 г. нередности има при 131, т.е. "голяма част от кметовете са си свършили работата", заяви Войнов.
Според него към този момент на територията на България няма проблем с язовирите. Той обаче подчерта, че още миналата седмица е задействан оперативният щаб на Агенцията, пуснато е разпореждане до собствениците на язовири – областните управители, кметовете, „Напоителни системи“, да поддържат свободен обем, който да поеме дъждовете и снеготопенето.
"Започнахме да товарим реките, но беше поносимо, както виждате, нямаме проблем по поречието на реките", разясни той.
При топенето на снега най-критични са били язовирите „Елешница“ във Варненска област, който и в момента прелива, „Бързина“ в община Криводол, „Ясна поляна“, „Камчия“, но нещата са нормални, посочи Войнов. На територията на Пловдив, Хасково, Кърджали е имало малки язовири със земно-насипни стени, които са преливали, но кметовете са организирали дежурства на стените и всички основни изпускватели са били отворени
По думите на ген. Войнов има много голяма разлика между 2016 г. и сега – кметовете вече започват да се чувстват собственици и отговорни, но и политиката на държавата е различна, защото се обръща повече внимание.
За язовир „Бели Искър“ ген. Войнов посочи, че „в момента няма проблем никакъв, защото язовирната стена така е разчетена, че може да издържи земетресение от 9-а степен“.
След земетресенията от последните седмици са проверени всички язовирни стени в засегнатите области, но собствениците на язовири вече трябва да започнат да монтират контролно-измервателните системи, които дават по-точна и ясна представа за състоянието на язовира, каза Войнов, добавяйки, че има кметове с по над 20 акта заради неподдържане на язовири.