Теренът, останал празен след събарянето на бившия Мавзолей в София, ще има нов вид от началото на 2018 г. На мястото ще бъде издигната най-голямата скулптурна сграда в света, произведена изцяло от масивен бронз.
Проектът "Бронзовата къща" е създаден от българо-австрийския художник Пламен Деянов, като идеята за нея възниква още преди 12 години.
"Бронзовата къща" ще бъде висока 14 метра, основата й е с размери 7 х 7 метра. Състои се от повече от 1 000 ръчно отлети и обработени масивни бронзови елементи. Композицията е вдъхновена от дърворезбите на българското Възраждане, а планът води до асоциации с Хрельовата кула на Рилския манастир.
Скулптурата е функционален архитектурен обект. Във вътрешното пространство на сградата има зала, която е отворена за широката публика и която се предвижда да бъде сцена на събития от различен характер - концерти, театрални представления, изложби, конгреси или други събития с представителен характер.
Проектът е официалното правителствено предложение на Република Австрия към София във връзка с обявената в ЕС "Европейска година на културното наследство" през 2018 г.
Предвижда се „Бронзовата къща" да бъде издигната в края на 2017 г. и да се открие в началото на 2018 г. на мястото на бившия мавзолей на площад "Александър Батенберг" в София.
През следващите седмици Столична община и Австрийското посолство организират серия от публични презентации на проекта. На 20 октомври (петък) "Бронзовата къща" ще бъде обсъдена в Съюза на архитектите от 17 ч., на 25 октомври - в ректората на Нов български университет и на 8 ноември в галерия "София" на Столичната библиотека.
Създателят на "Бронзовата къща" Пламен Деянов е роден през 1970 г. във Велико Търново. Работи и живее във Виена и Велико Търново.
Завършва Национална художествена академия в София, след което учи в Pratt Institute, Ню Йорк. През 1997 г. завършва Akademie der bildenden Künste във Виена с магистратура по скулптура при проф. Микеланджело Пистолето.
През последните 20 години има в биографията си над 300 изложби, от които 60 са самостоятелни.
Пламен Деянов е участвал със свои произведения в групови изложби в музеи като: Centre Georges Pompidou, Париж, MOMA, Ню Йорк, MOT Museum of Contemporary Art, Токио, MOCA Museum of Contemporary Art, Шанхай, Hamburger Bahnhof, Берлин, Moderna Museet, Стокхолм, Kunsthalle, Цюрих и много други.
Участвал е в биеналетата в Берлин, Шанхай, Прага, Мелбърн и Кайро, както и в европейското биенале Манифеста.