Квалифицираните работници са най-търсените професионалисти на пазара на труда в България през 2016 г. Това посочва годишно изследване на ManpowerGroup Bulgariа, което беше обявено днес.
Тази категория работници измества търсенето на инженери, които бяха на първо място по най-дефицитните специалисти в страната за 2015 г.
62 процента от работодателите в България се затрудняват да запълнят своите работни места, което отбелязва ръст в сравнение с данните от 2015 г., когато с подобни проблеми са само 50% от фирмите.
Най-големите трудности възникват поради липсата на кандидати с т.нар. твърди умения - квалификация, свързана с определени задачи, IT умения, езикови умения и др. 32% от работодателите посочват този проблем като основен при търсенето на нови работници.
Липсата на кандидати е на второ място в списъка (30%), липсата на т.нар. меки умения (професионализъм, ентусиазъм, междуличностни умения, гъвкавост/адаптивност) - 13%. Липсата на опит у кандидатите се посочва като причина за недостига на таланти от 12% от работодателите.
Ето как изглежда класацията на най-търсените професии в България за 2016 г.:
1. Квалифицирани работници
2. Инженери
3. Шофьори
4. Работници в сферата на ресторантьорството и хотелиерството
5. Лекари и други здравни професионалисти
6. Мениджъри (мениджмънт / корпоративни)
7. Работници
8. Оператори производство/оператори на машини
9. Счетоводители и финансисти
10. IT персонал
Стратегии за справяне с липсата на подготвени работници
50% от работодателите, които се затрудняват с намирането на персонал, решават да предоставят допълнително обучение и развитие на квалификацията на настоящите си работници.
Вторият метод за разрешаване на липсата на кадри е да се търсят или по-възрастни, или по-млади от обичайното служители.
1/3 от компаниите разчитат на аутсорсинг за дейности, за които не могат да намерят подходящи работници. Почти същият дял на работодателите предпочитат да решат проблема, като предложат по-високо възнаграждение на наетите или допълнителни екстри.
Друг вариант за справяне с проблема, използван от 1/5 от компаниите, е да променят съществуващите работни модели, така че да дадат възможност за гъвкаво работно време или работа от вкъщи.
Прави впечатление, че IT талантите са на 10-то място през 2016 година, спрямо 4-та позиция през 2015 г. Търговските представители и ръководителите проекти са сменени от общи работници и оператори производство.
"За да бъдат успешни, бизнес организациите трябва да обърнат по-голямо внимание на изготвянето и следването на стратегии за преодоляване и предотвратяване на недостига на таланти. От друга страна, кандидатите е добре да са готови да учат непрекъснато и да се развиват, така че да бъдат конкурентоспособни", коментира Надя Василева, управляващ директор на ManpowerGroup България.