Кои са най-корумпираните държави в света?

България се намира на 69-то място от 168 държави в света в годишната класация на Transparency International за корупцията по света.

Първата позиция в списъка се заема от Дания - като държава с най-висок индекс за "чистота" от корупция, следвана от Финландия и Швеция.

На дъното на класацията се намират Судан, Афганистан и Северна Корея. Най-корумпираната държава в света за 2015 г. е Сомалия, посочват от Transparency International.

България запазва позицията си от предходната година според индекса на усещането за нивата на корупция в обществения сектор - така страната остава на последно място в Европейския съюз.

Преди нас в класацията на TI се подреждат дори Македония и Турция.

От организацията отчитат, че все повече от европейските държави показват воля да въведат антикорупционно законодателство, но прилагането му на практика се оказва проблематичен въпрос.

Отчита се и регрес по отношение на борбата с корупцията в страни като Унгария, Испания, Македония и Турция, които преди години са давани като пример за позитивна промяна, докато в момента се наблюдава ограничаване на пространството за граждански контрол и нарастване на корупцията.

Северните държави в Европа отново заемат първите позиции в списъка на Transparency International, които обаче вземат предвид, че през 2015 г. са отчетени няколко сериозни антикорупционни дела в Дания, Финландия, Швеция и Норвегия.

В Дания 13 държавни служители бяха арестувани по разследване за подкуп от страна на частна компания; кметът на втория по големина град в Норвегия - Берген - също е обвинен в подкуп; шведската компания TeliaSonera, в която държавата е съсобственик, се принуди да се оттегли от пазарите си в Узбекистан заради обвинения в корупция в особено големи размери.

Междувременно продължава да тече делото срещу бившия началник на звеното за борба с наркоразпространението на полицията в Хелзинки, който е обвиняем в ръководство на организирана престъпна група за наркотрафик.

Корупцията остава сериозно предизвикателство за цяла Европа, като най-тревожните тенденции остават на Балканите.

В страни като Русия, Казахстан, Азербайджан, Узбекистан и др., правителствата ограничават и дори парализират гражданското общество и свободата на пресата. Украйна също е дадена като отрицателен пример заради отказа на правителството да се задейства по реформите.

TI отчитат неспиращите банкови скандали в страните от Западна Европа. През 2015 г. Deutsche Bank се принуди да плати рекордна глоба по Libor заради нарушение на пазарните правила. Банковото дело има спешна нужда от реформи, пишат в доклада си от организацията.

Борбата с корупцията и изчистването на финансовия сектор не може да се случи без въвеждането в действие на конкретни закони и регулации, а задължителното условие за ефективността й е свободата на гражданското общество и медиите, заключават от Transparency International.

#1 Harry 27.01.2016 в 11:59:20

Каква корупция може да има в Северна Корея?! Ама така, по навик, нали Северна Корея са лошите, значи трябва да са най-корумпираните! Обърнете внимание че, уж малко корумпираните са предимно страни васали и колонии на САЩ, колкото са по-верни на САЩ - толкова са по-"малко корумпирани", и обратно, колкото по-непослушни, толкова ги изкарват корумпирани. германия на Меркел е силно корумпирана, защото Меркел погази всякакви закони и даже конституцията на страната си, за да угоди на американските си кукловоди и да наводни Германия с араби и ислямисти, за да удари и отслаби народите на Германия и на целия ЕС. Това е пример за свръх корумпираност! Вероятно мението ми ще бъде изтрито, защото това е истината!

#2 cheung 27.01.2016 в 15:05:44

Хари, прост си като гъз!

#4 Harry 28.01.2016 в 09:03:50

Най-корумпираната страна е САЩ, там организираната корупция е узаконена и е престижна професия, и се нарича лобизъм. Корпорациите плащат големи пари на лобисти, за да "убеждават" политици, да гласуват закони в полза на големия бизнес, което не става безплатно, разбира се. Важното е да си плащаш данъците!

#5 TheRock 28.01.2016 в 17:27:26

Руските служби за сигурност се занимават с организирането и финансирането на бежанските потоци. Ето как организират афганистански бежанци за Финландия: ======== Российский пограничник сообщил информационному агентству Финляндии STT, что Федеральная служба безопасности РФ занимается доставкой просителей убежища на российско-финляндскую границу в сотрудничестве с региональными властями Кандалакшского района Мурманской области и погранслужбой России, пишет газета Aamulehti. Как заявил пограничник, ФСБ участвует в принятии решений о том, когда и какую машину следует пропускать через российские погранпункты. Приоритет, по его словам, отдаётся семьям с детьми. Ранее уже были озвучены предположения, что в вопросе передвижения просителей убежища из России в Финляндию речь идёт об организованной деятельности. В интервью субботней утренней телепрограмме Ykkösaamu европарламентарии Юсси Халла-ахо (ИФ) и Петри Сарвамаа (КП) заявили, что просители убежища являются рычагом давления в российской внешней политике. http://yle.fi/uutiset/stt_rossiiskii_pogranichnik_soobshchil_chto_fsb_zanimaetsya_dostavkoi_prositelyei_ubezhishcha_na_rossiisko-finlyandskuyu_granitsu/8620113

Новините

Най-четените