В скъпите квартали крадат повече ток от ромските махали

От ЧЕЗ, електроразпределителното дружество в Западна България, твърдят, че в цигански махали не се краде повече ток от идеалния център на София или сочените за елитни квартали, става ясно от репортаж на bTV.

На практика собственици на заведения, хотели и офиси нанасят по-големи загуби от ромите, показват данните на ЧЕЗ. Така от енергоразпределителното дружество неотдавна от ЧЕЗ дори хванали видна обществена личност да краде ток за къщата си с басейн в столицата. Оттам обаче отказват да разкрият кой е нарушителят.

ЧЕС за категорични, че най-големи загуби имат от село Галиче, прочуло се със скандалния си кмет, където се краде повече ток, отколкото се плаща.

Електроразпределителното дружество на Западна България вече има балансови електромери на всички свои трафопостове. Балансовият електромер показва колко ток влиза в трафопоста. Освен това новите устройства показват и ако някой краде ток, като се вижда и конкретният район, откъдето идва кражбата на електричество. След това специална апаратура показва точното място на незаконното включване.

В района, в който работи ЧЕЗ, лидер по броя на хванати кражби е София - за първите шест месеца в столицата са засечени 883 нарушения. На второ място е поставена София-област (511), а третото място държи Враца (508). "Най-скромно" с кражбите се представят Видин (162), Перник (171) и Кюстендил (198), показва справка на ЧЕЗ, цитирана от в. "Сега".

Като цяло кражбите на ток в страната не намаляват особено, защото санкциите за измамниците са ниски и засега няма как да бъдат увеличени.

Големият парадокс е в това, че за провинението си нарушителите доплащат при по-ниска цена, отколкото е редовната за коректните платци.

Хванатите в кражба плащат около 6 стотинки на киловатчас, докато всички редовните платци дават по 13-15 стотинки за киловатчас. При това нарушителите плащат само за три месеца назад, въпреки че кражбата на ток може да е продължавала с години.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обяви наскоро, че на практика не може да направи нищо по въпроса с глобите.

Те са разписани в т.нар. Правила за измерване на количеството електрическа енергия, срещу които има жалби във Върховния административен съд. Докато съдът не се произнесе, КЕВР няма как да промени санкциите, обясни наскоро председателят на КЕВР Иван Иванов.

Новините

Най-четените