Новата игра Atomfall се очертава като една от приятните изненади за тази пролет в гейминг света.
Това е екшън сървайвъл, който разказва за последствията няколко години след ядрена авария във Великобритания от края на 50-те.
Над засегнатия район е наложена пълна карантина и изолация, всички комуникации са прекъснати, а играчът трябва да разкрие тайните на инцидент, което на пръв поглед изглежда като изтичане на радиация, но се оказва нещо много по-мащабно и мрачно.
Историята на Atomfall е измислена, но събитието, от което е вдъхновена, е съвсем реално. Става въпрос за пожара в ядрения обект Уиндскейл от 1957 г.
Дълго време преди Фукушима, Чернобил и "Три Майл Айлънд" (Three Mile Island), Уиндскейл е първият мащабен ядрен инцидент в света и най-тежкият в историята на Обединеното кралство.
Всичко започва с програмата на Великобритания за създаване на ядрени оръжия.
С приключването на Втората световна война Съединените щати и Великобритания прекъсват сътрудничеството си в тази област, след като американците първи успяват да създадат и използват ядрени оръжия.
За да не остане назад в надпревара още в началото на Студената война, правителството в Лондон взима решение да се продължи със самостоятелна програма.
Уиндскейл, на брега на графство Къмбрия, е избрано за едно от местата с важна роля.
Двата реактора на обекта са завършени съответно през 1950 и 1951 г. с идеята да обогатяват уран за бомби. Резултатът е първият успешен тест на ядрено оръжие само година по-късно.
Аварията се случва на 10 октомври 1957 г. при рутинна процедура. Инженерите забелязват странни температурни показания в Реактор 1 и включват вентилаторите за охлаждане, предполагайки, че има проблем с процеса на отделяне на топлина.
Само че вместо температурата да спадне, тя продължава да се покачва. Оказва се, че причината за аномалията е пожар в реактора, а вентилаторите го разпалват още повече, тъй като го захранват с кислород.
Едва след като в реактора влиза екип с предпазни костюми, става ясно, че вътре от два дни гори огън, който бавно, но сигурно застрашава целостта на цялата конструкция.
Неуспешно са изпробвани няколко метода за справяне със стихията. Накрая опират до последния отчаян вариант - заливане на всичко с тонове вода, въпреки високия риск от експлозия.
#otd 10 October 1957 – The Windscale fire.
— BRITISH History - On This Day (@BritishHistorym) October 10, 2023
The Windscale fire was the worst nuclear accident in the United Kingdom's history, & one of the worst in the world, ranked in severity at level 5 out of 7 on the International Nuclear Event Scale. The fire was in Unit 1 of the two-pile… pic.twitter.com/rftYjSlgBo
Целият обект е евакуиран, като на място остава единствено началникът Том Туохи и неговият отговорник за пожарна безопасност. Всички вентилационни и охладителни системи са спрени, за да няма допълнителен достъп на въздух.
Остава само водата, която в крайна сметка малко по малко задушава огъня.
Междувременно правителството на премиера Харолд Макмилан пази в тайна от обществото целия инцидент, докато над Великобритания и Европа се разнася облак с радиоактивни частици йод-131 и полоний-210.
Инцидентът не води пряко до нито един смъртен случай, но се смята, че 240 души от района са заболели от рак заради изтичането на радиация.
Впоследствие става ясно, че причината за аварията се крие в комбинация от грешки в дизайна на реактора и лоши решения на ръководството в изпълнението на процедури, които са довели избухването на пожара.
Смята се, че премиерът Макмилън умишлено е задържал разпространението на информация за инцидента и не е наредил евакуация на района, тъй като по същото време са водени преговори за подновяване на ядреното сътрудничество със САЩ.
Днес Рактор 1 продължава да е напълно запечатан.
Процесът по изваждане от употреба и разглобяване на втория започва още в началото на 80-те и се очаква да приключи окончателно през 2037 г.
Междувременно Уиндскейл вече се нарича Селафийлд и към днешна дата представлява най-мащабният многофункционален ядрен комплекс в Европа с над 200 различни съоръжения.
Основната му функция е свързана най-вече със съхранение и управление на ядрени отпадъци.