Идеята на здравното министерство за обединяване на центровете за спешна помощ за София-град и София област е заплаха както за пациентите, така и за спешните медици. Така смятат от Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ.
Миналата седмица здравният министър Петър Москов се похвали, че оптимизира работата на спешните медици за столицата и областта, спестява пари и предоставя по-сигурна спешна помощ за гражданите, като обединява двата центъра в едно.
"Обединението е заплаха както за пациентите, така и за работещите спешни медици", заяви на пресконференция Десислава Кателиева от асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ.
В момента ЦСМП София-град обслужва над 125 000 повиквания на година и отговаря за живота на 2 млн. българи, което от своя страна затруднява работата му.
"Не е ясно защо един трудно работещ център сега трябва да бъде натоварен с обслужването на още 20 000 повиквания и ще отговаря за още 250 000 жители", питат от асоциацията на спешните медици.
"В случай, че министерството не се съобрази и премине към приемане на това постановление, ще си търсим правата в съда", закани се д-р Кателиева.
Някои от спешните лекари, работещи в областта, са убедени, че всичко, което се случва, се дължи на волята и на пробивните възможности само на един човек -директорът на спешната помощ в София д-р Георги Гелев, който поема ръководството и на областния филиал.
Пред "Дарик" лекари разказаха, че е бил обявен конкурс за нов директор на Спешната помощ в София област. В края на миналия месец обаче конкурсът се отменя и работещите във филиала разбират, че д-р
Георги Гелев е техният нов директор. Медиците са категорични, че начинът, по който той е назначен, е незаконен.
Очаква се лекари и пациентски организации да внесат в Здравното министерство становище, в което изказват своето недоволство от взетото решение за сливане на двата спешни центъра. Паралелно с това вече е факт и протестна подписка на лекари и пациенти.