„Няма данни за подготовка на атентат в България" опроверга тиражираните информации вътрешния министър в оставка Румяна Бъчварова в сутрешния блок на Btv. По думите й такава информация се разпространява от определени лица, но тя не е вярна. Тя уточни, че службите работят и всяка една информация се проверява.
„Имаме информация, че в част от чуждите медии, се разпространява информация, че на територията на България може да се извърши атентат във връзка със събитията в Харманли, но няма доказателства, които потвърждават такава реална опасност", уточни вътрешният министър в оставка.
Относно новите бежански центрове, за които вчера съобщи новоизбраният вицепрезидент Илияна Йотова, Бъчварова каза, че става въпрос за временни кризисни центрове, а не за постоянни центрове. Тя се оправда, че при тази ситуация в Ирак, ние не можем да не сме подготвени,"армия от 2 хиляди души с оръжие на границата, не е възможно решение, защото не може да се излезе с оръжие срещу жени и деца".
Вътрешният министър много емоционално реагира на обвиненията на Йотова и БСП и ги обвини, че безотговорно пречат на правителството да се справи успешно с мигрантския проблем.
Новите центрове ще са на площи, които не се експлоатират и в тях ще има малко хора, които ще престояват не повече от месец. След това ще вървят по процедурите, или получаване на статут или връщане на тези, които нямат право да остават.Едно от местата е бивша застава, в близост до Лесово. Организирани хора вече протестираха там тази сутрин, някои бяха дошли чак от Ямбол.
Според грешката с Харманли е била, че там е имало твърде много хора, докато съвременната концепция за справяне с мигрантите предвижда повече лагери с по-малко хора.
За целта от ЕК ще дойдат 18,9 милиона евро, от които 1,7 милиона евро са за новите центрове, другите са за преустройство и ремонти на вече съществуващите центрове, за оборудване, за контейнери.
Бъчварова увери, че в момента натискът на границата е много нисък. „Не е вярно, че гранична полиция не работи добре" - каза тя. Тази година 34 хиляди души не са допуснати от българските гранични сили, миналата година са били 70 хиляди.
Вътрешният министър съобщи също, че „при пълен капацитет на центровете делът на бежанците спрямо населението е 0,01. България е транзитна държава и тези хора не искат да останат у нас".